KALÁBRIE 2007 / 2

Kalábrie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Kalábrie 2007 / 2

Pokud je Kalábrie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2007. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě autem do Kalábrie, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o kempech, o výletech v Kalábrii, o trzích, o nákupech potravin a najdete zde také mnoho dalších informací o Kalábrii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Kalábrie 2007.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.06.2007, 19:45.
Nezlobte se, že Vás otravuji, ale rád bych se zeptal na několik věcí ohledně kempování v Kalábrii. Rozhodli jsme se, že s přáteli vyrazíme pod stan do Kalábrie, přesněji řečeno někam k Capo Vaticano. Budeme vyjíždět první prázdninový den a tak nás čeká asi krušná cesta. Odpočinek jsme si naplánovali u Trasimenského jezera. Nevím, zda je to dobrá volba, neboť cesta tam trvá asi 12 hodin a já nevím, zda kempy v Itálii mají otevřeno po celou noc. Spíše asi ne. To je první otázka. Druhá - jaký kemp byste nám doporučili poblíž Capo Vaticano. Podle toho, co jsem prohlížel na internetu, tak mi připadá, že kempy jsou hodně vysoko nad mořem. Je to pravda? Dále jsem nikde nevyčetl, jak je to s benzínovými pumpami. Mají otevřeno nonstop? Myslím ty u hlavních dálničních tahů. Po několika dnech strávených v okolí Capo Vaticano bychom chtěli přejet na Sicílii a vydat se na Etnu. Nemáte nějaké praktické rady? Jsme úplní začátečníci v kempování v Itálii. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Michal.

Vůbec neotravujete, od toho ty naše Otázky a odpovědi jsou, abyste se zeptal na co potřebujete. 1.) Nepíšete odkud pojedete. Do Itálie jsou z ČR tři hlavní tahy - přes Vídeň na Graz, Klagenfurt, Villach a Tarvisio, přes Salzburg na Klagenfurt, Villach a Tarvisio a poslední přes Mnichov, Innsbruck a Brenner. Ta prostřední bude asi nejhorší - tudy poputuje obrovské množství Němců do Chorvatska. Nejprůchodnější je to asi na Vídeň. 2.) My jsme spali pod stanem v Itálii pouze jednou, v Numaně, při naší cestě do Kalábrie 2002. Dojeli jsme tam až po 20:00, už tam nebyla klasická obsluha, ale ubytovali nás bez problému a až ráno jsme vyřídili všechny papíry a zaplatili. A to bylo v polovině května. Větší kempy mají nonstop obsluhu. Problém možná bude s obsazeností, ale to nebude asi případ Vašeho kempu. Nabito bude spíše u moře. Raději se ale informujte přímo v kanceláři kempu. Kontakty najdete na portále camping.it. Zkuste si přivstat a vyjet např. po půlnoci, pak budete mít spoustu času. 3.) Spousta kempů je přímo na pláži. Např. i na té nejkrásnější Spiaggia Grotticelle, u Torre Ruffa atd. Od Santa Domenica po Nicotera je spousta kempů přímo u moře. Na výše uvedeném portále najdete většinu kempů. Zkuste se podívat např. na Costa Verde nebo Villaggio Marco Polo. 4.) Na placené Autostrádě, tj. po Salerno jsou čerpací stanice většinou nonstop, jsou však dále od sebe než u nás. Přibližně po 50 km. My jsme tankovali např. ve 2 hodiny v noci. U čerpacích stanic u bezplatných dálnic, např. z Ravenny do Orte, je normální provozní doba včetně siesty. 5.) Rady o cestě na Sicílii a o výstupu na Etnu najdete v naší reportáži Sicílie 2006 včetně orientační mapy. Doporučujeme Villaggio Turistico Europeo v Catanii. Osobně ho máme vyzkoušené. Perfektní pláž, perfektní služby, díky blízkosti Tangenciály kolem Catanie je ušetřen catánijských dopravních zácp.


# 13.06.2007, 09:11.
Ještě mám jeden dotaz, budeme tam letecky, je možné si tam půjčit auto? Nebo vystačíme jen s místní dopravou? A ještě jaké jsou asi vzdálenosti do okolních městeček? Děkuji a už nebudu otravovat. S pozdravem J.

Neotravujete, klidně se ptejte. Pravděpodobně doletíte na letiště do města Lamezia Terme, což je vzdálené od Residence Le Cannelle přibližně 80 km. Už tady by bylo vhodné si na celý pobyt zapůjčit auto a pak před odletem ho zase na stejném místě vrátit. Vyřešíte tak několik záležitostí současně - dopravu z letiště a na letiště, výlety v okolí Capo Vaticano. S místní dopravou asi nevystačíte. Sice je kousek vlaková zastávka, ale není to ono. Auto je auto. Navíc k zajímavým místům ve vnitrozemí se jinak nedostanete. Vzdálenosti okolních měst: S. Nicoló - přibližně 1,5 km, Ricadi - přibližně 3 km, S. Domenica - přibližně 6 km, Tropea - přibližně 10 km, Nicotera - přibližně 15 km, Zungri - přibližně 30 km, Pizzo - přibližně 38 km, Vibo Valentia - přibližně 27 km. Z našich stránek si můžete stáhnout mapu. Pro zapůjčení auta navštivte naši stránku Pronájem aut.

# 12.06.2007, 14:18.
Máte moc pěkné stránky. Chtěli bychom letos jet do Kalábrie a četla jsem Vaši reportáž. Chci se zeptat, jsou v blízkosti Le Cannelle nějaké taverny a večerní zábava? Nebo jsem pochopila správně, že je to spíše klidné místo? Nechce se nám moc vařit a také večer naše větší děti vyžadují zábavu. Děkuji za zprávu. S pozdravem H.

Klidné místo to bylo v době, kdy jsme se tam nacházeli my, tj. v první polovině června. Ale i v té době bylo možné zajít za zábavou. V sezóně - tj. konec června, červenec a srpen je na Capo Vaticano velice živo. Se stravováním rovněž nebudete mít problém, možnosti jsou téměř na každém kroku.

# 07.06.2007, 23:50.
Zcela náhodou jsem otevřela Vaše stránky a velmi mě potěšily. Jelikož se s přítelem letos chystáme na dovolenou do Kalábrie, vaše postřehy a rady mi udělaly radost. Chtěla bych Vás tímto poprosit, zda nevíte nějaké tipy na výlety a akce v oblasti Tropea. Byla bych i vděčna za cenné rady v otázce ubytování. Děkuji. S pozdravem a přáním hezkého dne Markéta.

Pravděpodobně jste četla reportáž Kalábrie 2002. Loni jsme navštívili Kalábrii opět a na našich stránkách je hotová reportáž Kalábrie 2006, která se právě oblastí kam jedete zabývá. Tropea je jen několik kilimetrů vzdálená od Capo Vaticano a z hlediska výletů je to shodné teritorium. Najdete tam prakticky veškeré zajímavé výlety v rámci poloostrova, na kterém se Tropea nachází + další výlety do vzdálenějších částí Kalábrie. Na tuto reportáž navazuje reportáž Sicílie 2006. Co se ubytování týče, nepíšete, ve kterém termínu hodláte oblast navštívit. Pravděpodobně v nejbližší době. V tom případě doporučujeme se raději obrátit na cestovku, abyste měli jistotu. Navíc podle našich zkušeností ceny od cestovky jsou ve většině případů levnější než pultové ceny na místě. Ve výše uvedené reportáži je odkaz na předvýběr ubytování v Kalábrii (stačí kliknout dole na Vyberte si svoji dovolenou v Kalábrii, který Vás přesměruje na nabídku více jak 200 pojištěných cestovních kanceláří, kde si můžete ubytování vybrat a objednat. My k tomu nabízíme přidanou hodnotu ve formě informací na našich stránkách. Pokud budete hledat ubytování až na místě, můžete zkusit portál camping.it, kde si můžete vybrat ze seznamů kempů ve zvolené oblasti. Většinou je k dispozici i link na webovou prezentaci. Kempy většinou nabízejí různé druhy ubytování - stany, apartmány, bungalovy atd. Nezapomeňte také na Booking.

# 21.05.2007, 19:43.
Řehůřkovi, za prvé moc chválíme Vaše perfektně udělané stránky. Jsme rodinka, která si velmi oblíbila Kanárské ostrovy, letos chceme udělat změnu a vypravit se na jih Itálie. 1. týden jsme objednali v Peschici - residence Olympia, ale rádi bychom ještě prodloužili náš pobyt o pár dní. Bohužel, musíme nejpozději ve čtvrtek odjet a tak by pro nás bylo lepší sehnat agenturu zajišťující pobyt na pár dní. Marně však pátráme, zatím jsme nenašli nic. V katalozích nás velmi zaujalo Villaggio Club Bridge, i co se ceny týče. Víme, že jste tam byli a že se Vám tam líbilo, máme dotaz: je možné v Praia a Mare najít nějaké menší romantičtější plážičky nebo je lepší volit jinou destinaci? Moc mi záleží na tom, aby se v Itálii naší rodince líbilo, proto Vás moc prosím o radu, kde tyto plážičky najdeme a kde se Vám v Itálii při Vašich pobytech líbilo nejvíce. Mějte se krásně a předem děkuji za odpověď. Irena.

Praia a Mare je jedna velká dlouhá pláž. Sice velice pěkná, s nádhernými různobarevnými oblázky, ale jediná a dlouhá. Stejně tak okolní hory navazující přímo na pobřeží jsou fascinující. Tak nádherný záliv, jakým je Policastro, jsme ještě nikde neviděli. Jižně od Praia a Mare je Scalea, která je na tom podobně, co se pláží týče. Mezi těmito dvěma lokalitami je výběžek, kde se pár zapadlých plážiček nachází, lze tam dojít pěšky, zaparkovat se dá na jižním konci pláže v Praia a Mare. Velice pěkné moře je severně od Praia a Mare, v okolí Maratea. V Itálii se nám líbilo všude. V každé lokalitě jsme našli něco krásného, specifického. V případě pláží a plážiček ale vede Capo Vaticano, kde jsme byli v roce 2006. Stejně tak na Garganu, na jih od Vieste je mnoho pláží, které jsou skutečně nádherné. Podrobné informace najdete v našich reportážích Kalábrie 2002, Kalábrie 2006 a Gargano 2003.

# 06.05.2007, 15:34.
Jedeme 13.6. do Kalábrie, kde máme od 16.6. ubytování na týden, je to Guardavalle Lido, po týdnu jedeme do Galipoli, kde máme 5 km za Gallipoli zase ubytování. Dívali jsme se do mapy a můj muž mě připravil na minimálně 8 až 10 hodin cesty z Guardavalle do Gallipoli, je to totiž asi 475 km. Nevíme, jakou cestou se vydat? Buď tou hroznou po pobřeží, kde se jede tak 50 km za hodinu nebo se vrátit z Guardavalle zpět nahoru na dálnici, po ní jet asi těch 100 km a pak sjet k pobřeží a pokračovat na Taranto a dále do Gallipoli? My totiž ráno končíme v jednom ubytování a odpoledne nastupujeme na druhé ubytování v Marina di Mancaversa. Nechceme pořádat automobilové závody a máme zkušenost z cesty z Torre Pali v Apulii. Na cestě domů jsme jeli po pobřeží, ale bylo to o nervy, pořád jsme řadili a stáli na červenou a nikam jsme nedojeli, tak hned jak jsme mohli jsme najeli na dálnici. Teď při cestě z Kalábrie do Apulie nás bude hodně tlačit čas, tak pokud nám můžete poradit, pokud máte nějaké zkušenosti s provozem na jihu, hlavně zda má cenu vracet se zpět nahoru na tu dálnici, zda tam nezabijeme ještě více času atd. V Kalábrii jsme ještě nebyli, takže Vaše případné rady - kudy jet raději a kudy ne, by nám ohromně pomohly. Promiňte, že jsem se tak rozepsala, já to vždy musím napsat jako román, všechny u Vás doma zdravím a těším se a netrpělivě budu čekat na odpověď. Díky. Hanka.

Část cesty (mezi Crotone a Catanzarem) jsme v roce 2006 absolvovali - v červnu. Nebylo to až tak tragické. Bylo to však jen část celého úseku. Pohledem na mapu je však jasné, že volba přejezdu na dálnici se vyplatí. Vzdálenostně je to totiž stejné. Kolem Crotone musíte objíždět celou patu italské boty, což je stejná zajížďka jako po dálnici. Doporučená cesta - pobřeží Jónského moře opusťte u Catanzara. Z Catanzara do Lamezia vede pohodlná dálnice. Tady se napojte na A3 - Autostrada del Sole - po které jeďte až po odbočku na Sibari. Odtud do Sibari je nádherná široká silnice. Tudy jsme jeli v roce 2002. Potom už pokračujte po Vámi naplánované trase. Otázkou je, zda místo absolvování trasy 475 km není pohodlnější a výhodnější použít trajekt.

# 06.05.2007, 08:44.
Děkuji Vám za Vaší radu. Ještě bych se chtěl zeptat, zda má cenu v polovině června rezervovat místo v kempu. Chceme zůstat na dvě noci. Ještě jednou děkuji. Kamil.

Pokud budete spát ve vlastním stanu, tak to asi nemá význam, v případě že nebude místo, bude určitě v některých dalších záložních kempech. Samozřejmě doporučujeme si naplánovat několik kempů za sebou pro případ, že bude jeden zavřený, plný apod. Pokud se budete chtít ubytovat v karavanech, apartmánech, bungalovech apod., tak to určitě doporučujeme. V polovině června už začíná být plno. Navíc některé kempy už v červnu ubytovávají v těchto zařízeních jen na celé týdny. Raději si to dopředu ověřte a zablokujte. Doporučujeme přes Booking.

# 02.05.2007, 21:08.
V červnu podnikám s rodinou (já, manželka, syn 5 let, syn 10 let) dovolenou do Kalábrie - Marina di Zambrone. Do Itálie jedu poprvé. Dlouhá léta jsme jezdili do Chorvatska, převážně na Makarskou riviéru. Chci se Vás zeptat na pár věcí. Máme placený jen jeden týden a chtěli bychom cestou tam tak jednou až dvakrát přenocovat v kempu. Nemáte dobrý tip? Chceme si ten jeden týden trochu roztáhnout. Ještě jednu věc, manželka má trochu strach z teploty moře v červnu. Nástup máme 16.6.2007. Předem děkuji a přeji hezký večer. Kamil ze Stříbra.

Záleží na tom, jak budete mít rozplánovanou cestu, zda budete někde zastavovat na nějakém zajímavém místě, nebo zda potřebujete jen cestou někde přespat a pokračovat dál. Zkuste se podívat na camping.it, kde podle mapy nebo země jednoduše najdete místo odpovídající Vašemu itineráři a seznam kempů v tomto místě. Doporučujeme ty, které mají vícejazyčnou verzi informací, popř. i odkaz na webové stránky. Ty mají většinou dobrou úroveň. Dále doporučujeme hledat ubytování přes Booking. V červnu je už moře v okolí městečka Tropea vhodné ke koupání.

# 17.04.2007, 21:56.
Děkuji moc za všechny rady a ochotu. Je to krásná náhoda, ale nyní se nám také zjišťuje, zda je volné ubytování v Le Canelle :-) Na fotografie se určitě rád podívám. Ještě jednou moc děkuji. S pozdravem Schwarz Jaroslav.

Residenci Le Cannelle určitě doporučujeme, fotografie jsou už na webu (zatím ještě bez popisků), takže si můžete prohlédnout i vybavení apartmánu. Výhodou této residence je i to, že tam pracuje Romano z Bulharska, který umí částečně česky a rusky, takže lze s ním řešit vše, co se nepodaří vyřešit napřímo. Na konci pobytu v pátek pořádají majitelé exkursi do výrobny kalábrijských specialit s ochutnávkou s možností nákupu v podnikové prodejně. Několikrát denně vozí své hosty minibusem dolů na pláže a zpět. Jízdní řád je vyvěšený přímo na minibusu, který parkuje v Le Canelle. Pokud je hostů víc než kapacita minibusu, otočí se tolikrát, kolikrát je potřeba. Kromě toho, že naproti vjezdu do residence je market, je výhodou i to, že hned vedle je kiosek cestovní kanceláře, kde si lze zajistit výlet na Aiolské ostrovy, noční výlet na Stromboli nebo okružní jízdu po místních věžích. Odjezd do přístavu zajišťuje tato cestovka, takže opět přímo od residence Le Cannele. Pro auta je v Le Cannele dostatečný zastřešený prostor k parkování.

# 17.04.2007, 07:55.
Před přibližně třemi týdny jste mi psal e-mail ohledně cesty na Capo Vaticano. Chtěl bych se ještě k tomu zeptat, jak je to v tomto místě s obchody a restauracemi? Je něco v místě nebo je vše až v Tropea, jak jsem se dočetl? Nepotřebuji nějaké obchodní domy, stačí pár krámků a nějaké restaurace, popřípadě jiná zábava. Předem ještě jednou děkuji. S pozdravem Jaroslav.

Na Capo Vaticano jsme bydleli v Residenci Le Cannelle, což je residence prakticky hned naproti hlavní křižovatky této lokality. Nebližší obchod je přímo naproti, další je přibližně 200 m odtud, další markety jsou asi kilometr odtud, větší supermarket pak 5 km v Santa Domenice, nebo v Ricadi. Restaurací je přímo na Capo Vaticano v dostatečném množství. Tropea je na nákupy příliš vzdálená a je to zbytečné. Potraviny a věci běžné potřeby nakoupíte hned v tom nejbližším marketu. Ceny jsou všude přibližně stejné. Tropea, Pizzo, Nicotera a jejich obchůdky mají samozřejmě svoje kouzlo. P.S.: během tohoto týdne se objeví na našich stránkách fotogalerie z naší cesty po Kalábrii a Sicílii z roku 2006, takže se pak můžete podívat, jak to tam vypadá.

# 13.04.2007, 16:46.
Dovolte mi, abych Vám poděkoval za bezva stránky o cestování, jsem přesvědčený, že je to velmi záslužná práce takto se podělit s ostatními o své zážitky z cest. Jsem jimi doslova nadšený, mají přesně to co mají mít, myslím hlavně ty konkrétní údaje - km, časy, názvy měst, čísla silnic aj. Rád bych se Vás zeptal, protože jedeme letos také jako jste jeli Vy 17.5. do Kalábrie, na možnost koupání v bazénech. Kempy a další turistická ubytovací zařízení prý zahajují bazénový provoz až začátkem měsíce června. A pokud už jste se někde koupali v bazénu, tak je prý třeba užívat koupací čepici. Máte s tím nějaké zkušenosti? Jedeme ve dvou, bereme si kola, cíl cesty kousek pod Soveratem - Punta Stilo. Máme týden dopředu placený a druhý týden chceme cestovat. Myslíte, že bychom na Liparských ostrovech, konkrétně ostrov Vulcano, našli nějaké přijatelné ubytování? Něco jsem slyšel o kempu Togo Togo - bungalov. Stan si nebereme. Nemáte náhodou bližší informace? Přeji Vám mnoho dalších zdařilých cest po krajích našich i zahraničních. K.

Děkujeme za Váš ohlas, jsme rádi, že Vám naše stránky přišly vhod. Po malé odmlce jsme se opět zakousli do práce, takže vkládáme další a další informace. Jen nás mrzí, že ty o Liparských ostrovech, které by Vám přišly určitě vhod, asi do Vaší dovolené nestihneme. Navštívili jsme je loni v červnu a reportáže Kalábrie 2006 a Sicílie 2006 připravujeme, Liparské ostrovy budou v té Kalábrii, poněvadž jsme je navštívili během pobytu na Capo Vaticano. Sicílie 2006 už má alespoň fotogalerii, fotogalerie z Kalábrie 2006 přijde na web tento víkend. Reportáže budou následovat, takže to zkoušejte, budeme to vkládat po kapitolách, takže alespoň něco určitě stihnete a možná Vám přijdou některé informace vhod. Každopádně už nyní se můžete na cokoliv ptát e-mailem. Ale teď k Vašemu dotazu: obecně v jižní Itálii je to tak jak píšete - bazény až od června, koupací čepice povinností. My jsme bazény zatím nikde nepoužívali, raději jsme si vychutnávali moře. V květnu jsme byli jen v Praia a Mare ve Villagio Club Bridge, kde byly bazény dva. Kruhový na střeše hotelu a obdélníkový v Le Clubu. První bazén měl být i v květnu napuštěný a k dispozici, dopředu nám však sdělili po cestovce, že během našeho pobytu bude z technických důvodů uzavřený, cestovka nám nabídla jiné ubytování, což jsme odmítli a udělali jsme dobře - bylo tam i bez bazénu nádherně. Druhý bazén se napouštěl až při našem odjezdu, tedy 1. června. Koupací čepice dopředu avizovali, ale údajně nebyly potřeba. Při našich cestách jsme viděli spoustu komplexů s bazény, ale nikdy jsme tam neviděli se koupat někoho v koupací čepici :-) Asi to nebude tak horké. Ale raději si čepici vezměte. Tu uvezete. Ostrov Vulcano: v květnu asi problém s ubytováním mít nebudete, na druhé straně je zde však riziko, že pokud bude z nějakého důvodu obsazeno, nemáte možnost odjet někam jinam jako na pevnině. Podívejte se namožnosti ubytování ve Villaggio Togo Togo a na ostrově Vulcano.

# 29.03.2007, 20:54.
Nejdříve bych chtěl pochválit Vaše skělé stránky a poté mám prosbičku. Měl bych na Vás takový dotaz. V červnu se chystáme na cestu do Itálie, chceme jet na jih, kde strávíme týden. Jaké místo byste mi doporučil? Přemýšleli jsme o Kalábrii - Capo Vaticano. Nebo máme spíše někde blíže strávit týden u moře? Chtěli bychom hlavně krásné čisté moře. A ohledně cesty bych měl ještě dotaz, zda nevíte, kde by měl být po dálnici nějaký větší poplatek, jelikož jsem si dal vyhledat trasu a někde blízko u Bologna má být poplatek kolem € 50,00! A pokud se mohu ještě zeptat, cestou tam se chceme zastavit v Římě a cestou zpět v Benátkách, na nějaké levné ubytování. Řím jsem se už u Vás dočetl, stačí bohatě jen ty Benátky. Děkuji moc za Vaši pomoc. S pozdravem Jaroslav. P.S: s cestovkou Azzuro asi nemáte nějaké zkušenosti, nechtěl bych někomu naletět a co se týče moře, kdyby tam byly ještě krásné pláže, nezlobili bychom se :-)

Pokud hledáte čisté moře, tak Capo Vaticano vřele doporučujeme. Byli jsme tam v roce 2006 na dva týdny, rovněž v červnu, a nemůžeme si ho vynachválit. Pak jsme ještě týden strávili na Sicílii. V roce 2006 jsme cestu tam projeli klasickou trasou po dálnici, tj. Tarvisio, Udine, Mestre, Bologna, Firenze, Roma, Napoli, Salerno a platili jsme jen lehce pod € 50,00. Pokud se podíváte na stránky Autostrade, tak v obou trasách, tj. Tarvisio - Salerno a Brennero - Salerno zaplatíte v současné době kolem € 50,00. Konkrétně v prvním případě € 51,00, ve druhém € 52,30. V případě první trasy platíte na dvakrát (přibližně € 10,00 + € 40,00), poněvadž v okolí Mestre je dálnice bezplatná. V Rakousku zaplatíte € 7,60 za dálniční známku, pokud jedete na delší dobu, tak si kupte dvě (druhá na cestu zpět). Je to výhodnější než dvouměsíční. Z České republiky jsou přes Rakousko možné tři směry. Buďto přes Rozvadov, Mnichov, Innsbruck a Brennerský průsmyk (v Německu se za dálnice neplatí, v Rakousku se platí zmiňovaná dálniční známka + počítejte s poplatkem do € 10,00 za Brennerský průsmyk). Druhá trasa vede přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach, Tarvisio (zaplatíte v Rakousku dálniční známku, plus poplatek do € 10,00 za průjezd tauernskými tunely). Poslední trasa je přes Vídeň, na Graz, Klagenfurt, Villach a Tarvisio. Tady kromě známky v Rakousku neplatíte žádné další poplatky. Pokud chcete na území Itálie ušetřit, můžete vyzkoušet námi prověřené trasy uvedené na našich stránkách. V roce 2006 jsme se vraceli ze Sicílie. V Salernu začala být dálnice placená, sjeli jsme za Římem na výjezdu Orte, kde jsme zaplatili přibližně € 10,00. Odtud vede bezplatná dálnice až do Ravenny, kde se napojíte na pobřežní silnici do Mestre, kde najdete na bezplatnou tangeciálu a za Mestre začíná opět placený úsek. Stojí opět přibližně € 10,00. Úspora tedy přibližně € 30,00. Je to ale vyvážené tím, že bezplatná dálnice je v horším stavu (poslepované díry, užší atd., je třeba jet menší rychlostí), v úseku Ravenna - Mestre je silnice také nic moc, navíc se tam mohou tvořit zácpy. Ubytování v Římě a Benátkách. Hledejte na Booking. Určit najdete ubytování podle svých představ.

# 08.03.2007, 13:05.
Velmi se mi líbí Vaše stránky a proto si dovoluji Vás požádat o radu ohledně cestování do Kalábrie. Rádi bychom navštívili pohoří Aspromonte za účelem fotografování přírody. Dopravit se chceme letecky, pokračovat místními dopravními prostředky a spát ve stanu. Jedu s přítelem a jeho kamarádem. Dočetla jsem se na internetu, že v Kalábrii není bezpečno, nikdo neodjede neokraden a lidé tam jsou bezohlední. Mohu Vás požádat o Váš názor? Děkuji za případnou odpověď. Pěkný den. Táňa.

Úvodem mockrát děkujeme za Váš e-mail a pochvalu. K Vašemu dotazu: do Kalábrie jsme cestovali se stejnými informacemi a stejnými pocity. Byli jsme tam už dvakrát, v roce 2006 jsme si pobyt prodloužili i o týden na Sicílii, v Catanii (tzn. vedle Palerma druhé nebezpečné město). Na místě jsme však měli úplně opačnou zkušenost. Lidé byli vlídní, ochotní. Pokud zjistili, že se snažíte komunikovat jejich jazykem, byli velice vstřícní a trpěliví. Se zločinem v jakékoliv podobě jsme se osobně nesetkali. Je pravda, že jsme tam ale byli mimo sezónu, konkrétně poprvé na přelomu května a června, podruhé v červnu. Pro turisty tam totiž není bezpečněji nebo nebezpečněji jinak než v ostatní Evropě. Všude Vás mohou okrást, i v ostatních státech Evropy pokud budete na špatném místě ve špatné době se Vám může něco nepříjemného stát. Je třeba si samozřejmě třeba dát pozor na kapesní zloděje, pouliční gangy na motorkách atd. My jsme se s nimi nesetkali, je ale pravda, že jsme se chovali nenápadně a nevystavovali jsme svoje osobní věci, šperky, foroaparáty apod. Zločin jako takový je v jižní Itálii i díky historickým kořenům určitě zvýšený. Nějaké indicie tam byly patrné - policisté měli neprůstřelné vesty, silniční kontroly (především zcela na jihu za Reggio Calabria) byly zvýšené - i nás kontrolovali (doklady, auto). Je ale pravda, že jiný zločin než kapesní a pouliční je zaměřený úplně jinam než na turisty. Turisti přinášejí do oblasti peníze, ze kterých Kalábrie z velké části žije. Aspromonte - to je samostatná kapitola. Lidé tam žijí svým vlastním životem, mnohdy zcela odříznutí od civilizace. Silnice tam jsou poskrovnu, většinou se jedná o velice úzké cesty zpevněné betonovými bloky nebo vysypané hrubým kamením. Vše se proplétá nad hlubokými propastmi. Hlouběji jsme se neodvážili :-) Je to hornatá vyprahlá pustina (na jihu a jihovýchodě). Na západě a severozápadě je to hustě zalesněná oblast. My jsme měli jeden malý zážitek, kdy jsme odbočili o jednu silnici později a zajeli jsme k nějaké soukromé farmě. Ve vyschlém korytu řeky jsme si vyfotografovali obrovské stádo různobarevných koz. Chvíli po tom nás dostihl domorodec na kozím dechu a požadoval po nás úhradu za fotografování. Samozřejmě jsme dělali že nerozumíme a neustále jsme se ho ptali na cestu. Naštěstí byl sám a po chvíli to vzdal. Co se týká dopravy v Aspromonte, asi to tam moc slavné nebude. Jsou tam ale organizace, které se zabývají doprovodem turistů - s průvodcem. Samozřejmě za nemalý peníz. Toto pro Váš účel doporučujeme. Dostanete se kam potřebujete a s největší pravděpodobností se vyhnete jakýmkoliv nesnázím. Podívejte se na mapu Aspromonte se základními turistickými cíli, možná Vám přiijde vhod.