JANSKÉ LÁZNĚ

Město v Krkonoších

 /  / Reporáže z cest / Krkonoše 2016 / Janské Lázně

Horské lázeňské město Janské Lázně leží v nadmořské výšce 519 metrů na úpatí Černé hory. Podle kronikářů byl teplý pramen v Janských Lázních objeven Janem z Chockova v roce 1006. První zprávy o využívání termální vody ke koupelím rodem Silbersteinů jsou ze 14. století. Nad pramenem byla postavena dřevěná budova a v roce 1485 budova k ubytování. Od roku 1621 změnily lázně několikrát majitele. Janské lázně byly povýšeny v roce 1881 na městys a v roce 1902 koupila lázně obec. V roce 1920 převzala lázně akciová společnost a nastal jejich největší rozvoj. V roce 1928 byla uvedena do provozu kabinová lanovka na Černou horu. V roce 1935 byla zavedena léčba stavů po dětské obrně a díky úspěšnosti léčby získaly lázně světový ohlas. V roce 1980 byla otevřena léčebna Vesna. IT Centrum jsme opustili v 8:00 hodin, pokojské jsme předali klíčky a obdrželi jsme vratnou kauci ve výši 1000,- Kč.

Z Vrchlabí do Janských Lázní jsme jeli stejnou trasou jako do Pece pod Sněžkou. Zaparkovali jsme kousek před Janskými Lázněmi, na velkém parkovišti naproti Hoffmanovy boudy, které už bylo opatřeno závorou a zpoplatněno. Na místě Hoffmanovy boudy stávalo obydlí už v roce 1668. Vlastní Hoffmanova bouda byla postavena v roce 1857. Nejdříve to byl hostinec, který navštěvovali při svých vycházkách hosté z Janských Lázní. Později byla Hoffmanova bouda několikrát přestavěna a rekonstruována. V současné době funguje jako penzion. V okolí je několik dalších chalup. V automatu u závory jsme si vyzvedli parkovací kartu. Od Hoffmanovy boudy jsme se vydali po lázeňské naučné stezce Střední hřeben. Spolu se žlutou značkou nás dovedla k rozcestí, odkud to už bylo kousek na Zlatou vyhlídku. Na přelomu 19. a 20. století tady stával vyhlášený hostinec s kamennou vyhlídkovou terasou.

Rozcestník nad Rudolfovým údolím
Rozcestník nad Rudolfovým údolím
Léčebna Vesna
Léčebna Vesna
Lázeňský dům Zlatá hvězda
Lázeňský dům Zlatá hvězda
Kostel sv. Jana Křtitele
Kostel sv. Jana Křtitele

Současná ocelová rozhledna je vysoká téměř 22 metrů a byla dokončena v roce 2008. Je součástí apartmánového komplexu stejného jména. Naučná stezka nás vedla Rodolfovým údolím podél Rudolfova potoka. Došli jsme k Pánskému pramenu. Ten byl podchycen v roce 1877, když se budovala promenádní cesta Rudolfovým údolím. Voda padala dolů z vrcholku kamenné pyramidy, proti ní tryskalo několik trysek z kašny. Věřilo se, že tento pramen zvyšuje potenci. Lázeňskými hosty byl nazýván pramenem lásky.. Scházeli jsme dál Rudolfovým údolím. To se až do roku 1876 nazývalo Thesengrung. Při desátém výročí bitvy u Trutnova přijel na bojiště Rudolf Habsburský a nečekaně zavítal i do Janských Lázní. Vydal se na zdravotní procházku i do tohoto údolí. Po jeho návštěvě rozhodli radní vybudovat promenádní cestu údolím a na nich vyústit minerální prameny.

Údolí nazvali Rudolfovo údolí. Promenáda byla slavnostně otevřena v roce 1877. Došli jsme k Pramenu starosty Exnera, který byl pojmenován po tehdejším starostovi. Nedaleko stávala výletní restaurace, která však na přelomu 19. a 20. století vyhořela. Přívod vody do Starostova pramenu byl přerušen v druhé polovině 20. století při stavbě lesní silnice. Pramen byl obnoven v roce 1992. Na konci Rudolfova údolí jsme vešli do Janských Lázní. Stojí tady jedna z nejmodernějších dětských léčeben v ČR, léčebna Vesna. Prošli jsme kolem léčebny a vydali jsme se po Horní promenádě. Za novogotickým kostelem sv. Jana Křtitele jsme zahnuli doleva a naskytl se nám pohled na Dolní promenádu a celou stráň nad ní posetou lázeňskými domy. Kolem altánku jsme došli ke kolonádě. Z Prameníku jsme si nabrali minerální vodu, která je sem přivedena ze Starostova a Pánského pramene v Rudolfově údolí.

Lázeňský dům Evropa
Lázeňský dům Evropa
Lázeňský dům Moravěnka
Lázeňský dům Moravěnka
Kolonáda
Kolonáda
Kašna před Kolonádou
Kašna před Kolonádou

Přešli jsme náměstí Svobody a po zelené značce kolem dalších lázeňských domů a Evangelického kostela jsme po Černohorské ulici vystoupali k dolní stanici lanovky na Černou horu a k informačnímu turistickému centru. Černá hora (1299 m) je typická svým 78 m vysokým televizním vysílačem z roku 1977. Je zalesněná s loukami kolem horských bud. Kousek od vrcholu jsou Černá bouda, Horský hotel a Sokolská bouda. Cenné je Černohorské rašeliniště. Přibližuje ho naučná stezka s vyhlídkovou věží. Rozhledna je i nedaleko horní stanice lanovky. Původní lanovka na Černou horu byla v provozu od roku 1928. V roce 1982 ji nahradila kabinková lanovka a v roce 2006 Černohorský Express s osmimístnými kabinkami. Lanovka je dlouhá 2303 m a zdolává převýšení 566 m. Ski Resort Černá hora nabízí řadu sjezdovek, dvě zimní sedačkové lanovky Hofmanky Express a Protěž, mnoho vleků.

Prameník
Prameník
Lázeňský dům Terra
Lázeňský dům Terra
Quisisana
Quisisana
Evagelický kostel
Evagelický kostel

Je tady také sáňkařská dráha, která vede po Zvonkové cestě. Jezdilo se tu už před 100 lety. Po zelené turistické značce jsme pokračovali kolem hotelů Luční dům a Vladimír. Připojili jsme se opět k naučné stezce Střední hřeben. Došli jsme k Janskému potoku, který ve své horní části tvořil po staletí hranici mezi panstvím Maršov a Vlčice, ke kterému Janské Lázně patřily. Obdivovali jsme smíšený les se stromy starými více než 200 let. Takto vypadalo složení původních krkonošských lesů. Nejvíce zastoupený byl smrk ztepilý, buk lesní a jedle bělokorá. Došli jsme k parkovišti u Hoffmanovy boudy. V automatu jsme na základě parkovací karty zaplatili parkovné ve výši 60,- Kč. Přes Svobodu nad Úpou, Mladé Buky, Trutnov a Jaroměř jsme se napojili na trasu, kterou jsme jeli začátkem týdne Směr Krkonoše. Přes Hradec Králové, Vysoké Mýto, Svitavy a Brno jsme dojeli domů.

Fotogalerie: Janské Lázně