ARCHITEKTONICKÉ SKVOSTY

Památky ve Florencii

 /  / Reporáže z cest / Florencie 2011 / Architektonické skvosty

Vzhledem k tomu, že hlavním cílem naší návštěvy Florencie byl baseballový turnaj Citta di Firenze, měli jsme na prohlídku města jen krátké časové úseky ve chvílích, kdy Lukáš baseball nehrál. V pátek jsme se nejdříve ubytovali v Residence Il Giglio a naobědvali. Potom jsme i s Lukášem vyrazili na první seznámení s Florencií. Hned naproti Residence Il Giglio jsme si v baru zakoupili šest jízdenek na dopravu ATAF po € 1,20. O ulici výše jsme našli zastávku autobusu č. 11 Nicolodi, který nás měl zavést na zastávku Arazzieri u Piazza San Marco. Tady však nastala první komplikace. Po minutách čekání jsme zjistili, že řidiči ATAF stávkují proti privatizaci firmy a autobusy tedy nejezdí. Museli jsme změnit plán a do centra Florencie se vypravit pěšky. Vzdušnou čarou to bylo přibližně 2 km.

Sešli jsme k areálu stadionů a nadchodem přes Stazione di Campo di Marte jsme se dostali na druhou stranu kolejiště. Po Viale Giuseppe Mazzini a Viale Bernardo Segni jsme došli k parku na Piazza Massimo D' Azeglio. Hned za ním byl první architektonický skvost, synagoga - Tempio Issraelitico. Synagoga byla postavena v letech 1874 až 1882 podle projektu Marco Travese ve spolupráci s architekty Mariono Falcini a Vincenzo Micheli. Synagoga je situovaná v zahradě plné exotických rostlin. Centrální kopule je pokryta měděnými plechy s charakteristickou zelenou barvou a tvoří nezaměnitelnou část panoramatu Florencie. Interiér je ponořen do zlatého světla s mnoha obrazy a dekorativními prvky. V prvním a ve druhém patře se nachází Židovské muzeum.

Loggia del Pesce
Loggia del Pesce
Giottova zvonice
Giottova zvonice
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore

Kolem blešího trhu na Piazza dei Ciompi a Loggia del Pesce jsme se úzkými uličkami propletli k Piazza dei Duomo. Tady stojí největší dominanta Florencie, katedrála Santa Maria del Fiore. Její stavba byla zahájena 8. září 1296 na místě původního kostela Santa Reparata. Stavba byla několikrát přerušena a dokončena stavbou kupole v letech 1420 až 1434. Kupole je dosud považována za zázrak stavební techniky. Je třetí největší stavbou svého druhu na světě. O kousek větší jsou jen kupole svatopetrské baziliky a Pantheonu v Římě. Katedrála byla zasvěcena Panně Marii v roce 1436 papežem Evženem IV. Novogotická přední fasáda byla dokončena v roce 1887. Pro stěny a chrámové průčelí je typické obložení třemi druhy mramoru - bílý z Carrary, zelený z Prata a růžový z Maremma.

Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore
Cattedrale di Santa Maria del Fiore

Na Piazza dei Duomo je ještě další zajímavá stavba. Hned vedle katedrály stojí Giottova zvonice - Campanile di Giotto. Je jednou ze tří slavných italských zvonic. Byla postavena v letech 1334 až 1359 jako součást katedrály. Má čtvercový základ o 14. metrech. Její výška je úctyhodných 84 metrů. Stěny kampanily jsou obloženy barevným mramorem. Na vedlejším náměstí - Piazza San Giovanni - stojí Baptisterium San Giovanni. Je to křestní kaple, jedna z nejstarších církevních staveb ve městě. Přesné datum vzniku není známo, předpokládá se, že základy byly položeny ve 4. až 5. století. Dnešní podoba pochází z 11. až 12. století. Do Baptisteria vedou troje bronzové dvěře, které jsou považovány za vrchol toskánského umění. Nejznámější je východní Rajská brána.

Po Via Roma jsme se přemístili na Piazza della Repubblica. Je to jedno z hlavních náměstí ve Florencii, které už od římských dob představuje centrum města. Dominantou náměstí je jeho západní strana lemovaná arkádami, jejichž dvě části jsou spojeny velkým vítězným obloukem - Arcone. Na náměstí stojí sloup hojnosti - La Colonna dell' Abbondanza. Byl považován za "pupek" města. Věhlasné jsou tři zdejší historické kavárny - na severní straně je to Caffe Gilli a Caffe Paszkowski, na jižní straně Caffe delle Giubbe Rosse. V minulosti se zde setkávalo mnoho umělců a spisovatelů z různých měst. Kolem Palazzo dell' Arte della Lana, Loggia del Porcellino a Loggia dei Lanzi jsme se přemístil k Palazzo Vecchio.

Arcone na Piazza della Repubblica
Arcone na Piazza della Repubblica
Palazzo Vecchio
Palazzo Vecchio
David
David
Arkády v Palazzo Vecchio
Arkády v Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria s 95 metrů vysokou věží Torre d' Arnolfo je další dominantou města. Starý palác byl postaven v letech 1299 až 1314 a má bohatou renesanční výzdobu. Sídlily v něm ústřední orgány města, dodnes slouží jako radnice. Velká část je však tvořena muzeem. Před palácem jsou umístěny kopie soch Herakles a Cacus (Bandinelli), David (Michelangelo), Judita a Holofernes (Donatello) a Marzocco (Donatello). Palác je spojen s Galeria degli Uffizi, jednou s nejznámějších galerií na světě. Galerie zachycuje průřezově výtvarnou tvorbu od antického Říma po baroko. Na Piazza della Signora stojí 5,6 metrů vysoká Neptunova fontána z mramoru a bronzu. Dvorem paláce, ve kterém sídlí Galleria degli Uffizi jsme prošli k řece Arno.

Naskytl se nám úchvatný pohled na řeku Arno se Starým mostem - Ponte Vecchio. Most byl postaven na místě dvou předchozích mostů architektem Neri di Fioravante v roce 1345. Svůj osobitý ráz získal most zásluhou krámků po jeho obou stranách. Pocházejí z 16. století a původně v nich prodávali řezníci. V roce 1593 je vystřídali zlatníci a klenotníci, kteří v nich prodávají své zboží dodnes. Uprostřed mostu je malé prostranství s kašnou a bustou Celliniho od sochaře Romanelliho. Nad krámky vede Corridoro Vesariano, Vesariova chodba. Byla postavena na žádost Cosima I. v roce 1565, který chtěl mít bezpečný a zastřešený průchod z Pallazzo Vecchio do Palazzo Pitti. Prošli jsme se po mostě a vydali jsme se po Via Por Santa Maria a Via Roma na Piazza di San Lorenzo.

Ponte Vecchio
Ponte Vecchio
Krámky na Ponte Vecchio
Krámky na Ponte Vecchio
Corridoio Vasariano
Corridoio Vasariano
Basilica di San Lorenzo
Basilica di San Lorenzo

Tady stojí jeden z největších a nejstarších kostelů ve Florencii - Basilica di San Lorenzo. Jsou zde pohřbeni všichni vůdčí členové rodu Medici. Byl vysvěcen v roce 393, zasvěcen Sv. Ambroži z Milána a dalších 300 let byl městskou katedrálou do doby, než bylo sídlo biskupa přeneseno do kostela Santa Reparata. Basilica di San Lorenzo je součástí rozsáhlého klášterního komplexu. Roku 1419 byla zahájena stavba nového kostela, jehož hlavní část byla dokončena v roce 1459. Před kostelem jsme si prošli trh Mercato di San Lorenzo a podél zdi Palazzo Medici Riccardi jsme se vydali k Piazza di San Marco. Stojí zde Basilica di San Marco. Tento kostel byl původně součástí rozsáhlého komplexu kláštera, kde žilo a pracovalo mnoho představitelů kultury 15. století.

Přímo na Piazza di San Marco je zastávka autobusů ATAF. Už cestou sem jsme si všimli, že se uličkami proplétají místní autobusy, stávka tedy skončila. Před kavárnou jsme nasedli na linku č. 11, která nás zavezla na zastávku Gasperi, přímo před Residenci Il Giglio. Posvačili jsme, vydatně jsme si odpočinuli a potom jsme se vypravili na večerní baseballový zápas Draci Brno vs. Junior Firenze BC.

Fotogalerie: Architektonické skvosty