NEELTJE JANS

Ostrov v Nizozemsku

 /  / Reporáže z cest / Nizozemsko 2016 / Neeltje Jans

V noci na přelomu ledna a února 1953 zasáhla Skotsko, Anglii, Nizozemsko a Belgii silná bouře, která způsobila vzedmutí mořské hladiny téměř o šest metrů a voda překonala ochranné hráze. Vzhledem k tomu, že velká část nizozemského území je pod hladinou moře nebo nepřesahuje nadmořskou výšku jednoho metru, došlo k rozsáhlým záplavám, při kterých přišlo jen v Nizozemsku o život téměř dva tisíce lidí. Nejvíce zasaženy byly provincie Zeeland a Jižní Holandsko. V souvislosti s touto událostí začalo Nizozemsko posilovat ochranné hráze, stavět nové ochranné prvky a rozvíjet systém protipovodňových hrází Deltawerken, zkracujících délku členitého pobřeží. Neeltje Jans je jeden ze tří umělých ostrovů, které jsou součástí největší stavby projektu Deltawerken - Oosterscheldekering.

Oosterscheldekering jsme si jeli prohlédnout. Podél řeky Noord jsme se vrátili přes Kinderdijk a Alblasserdam k dálnici A15, na kterou jsme se napojili až po přejetí řeky Noord na nájezdu Hendrik-Ido-Ambacht. Za Oosterpark jsme se připojili k dálnici A16. Zajímavostí tohoto úseku je to, že obě dálnice - A15 i A16 - vedou souběžně, A16 uprostřed a A15 po stranách. Z dálnice A15 jsme sjeli na dálnici A29 a po chvíli jsme tunelem Heinenoordtunnel podjeli Oude Maas, Novou Mázu. Tunel byl otevřený v roce 1969. Dlouhý je 1064 m a uzavřený úsek měří 614 m. Pokračovali jsme k dalšímu vodnímu objektu - Haringvliet. Původně to byla zátoka Severního moře, od mohutných záplav v roce 1216 spíše jezero. Je jedním ze dvou ramen navazujících na Hollands Diep. Most byl dlouhý 1,2 km.

Zvedací most
Zvedací most
Neeltje Jans
Neeltje Jans
Stupně vítězů Tour de France
Stupně vítězů Tour de France
Kathedraal van Marinus Boezem
Kathedraal van Marinus Boezem

Za mostem jsme sjeli z dálnice a pokračovali jsme po silnici N59. Povolená rychlost na této silnici byla 100 km v hodině, každý směr měl jeden pruh, uprostřed byly dvě plné čáry a mezi nimi zelenou barvou natřený pruh. Toto trvalo několik desítek kilometrů. Jen občas byl v cestě ostrůvek nebo semafor. Během přejezdu přes Grevelingen z ostrova Goeree-Overflakkee na Schouwen-Duiveland jsme překročili hranici provincií Jižní Holandsko a Zeeland. Na konci hráze jsme dojeli k další technické zajímavosti. Byl to zvedací most přes zdymadlo Grevelingensluis u městečka Bruinisse. Most byl právě zvednutý. Celý se však dal objet. Přejeli jsme celý ostrov Schouwen-Duiveland až k Severnímu moři a přes Reggenplatat jsme dojeli na umělý ostrov Neeltje Jans.

Neeltje Jans se nachází v polovině cesty mezi ostrovy Schouwen-Duiveland a Noord-Beveland, uprostřed komplexu přehrad. Na tomto umělém ostrově je v současné době přírodní rezervace s pobřežním ekosystémem. Rozkládají se tady písčité pláže a oblasti dun s hustými keři a porostem, ve kterých hnízdí mnoho ptáků. Nachází se tady Deltapark Neetlje Jans a rozsáhlá expozice o fungování Deltawerken. Především odtud byly nádherné výhledy na Oosterscheldekering. Svou délkou přes tři kilometry a 65. pilíři je nejpůsobivější a nejznámější částí Deltawerken. Tato přehrada je často označována jako osmý div světa. Během bouře se její brány uzavřou a Oosterscheldekering chrání před záplavami celou oblast Zeelandu a Jižního Holandska. Působivé dílo.

Oosterscheldekering
Oosterscheldekering
Pobřeží Severního moře
Pobřeží Severního moře
Topshuis
Topshuis
Písečné duny
Písečné duny

Neeltje Jans se stal 5. července 2015 cílem druhé etapy slavného etapového cyklistického závodu Tour de France. Náročnou etapu ve větru a dešti s nejvyšším bodem ve výšce pouhých šest metrů nad mořem vyhrál němec André Greipel. Tuto velkou sportovní událost připomínaly stupně vítězů. V jejich blízkosti směrem k přehradě jsme obdivovali umělecké dílo Kathedraal van Marinus Boezem z roku 1994, 112 čedičových kamenných bloků označujících společně s bílými čárami půdorys gotické katedrály v Remeši. Prošli jsme se po pobřeží Severního moře, kolem větrných elektráren rozmístěných po ochranných valech, sešli jsme k pláži a vydali jsme se zpět na cestu do města Breda, kde byl na programu další zápas Evropské kvalifikace Big League. Dovedla nás tam dálnice A58.

Fotogalerie: Neeltje Jans