/ / Reporáže z cest / USA 2014 / Z Detroitu do Brna
Všechno jednou končí, i 34. ročník Junior League World Series zaznamenal svůj poslední out. Deset zúčastněných týmů, které si vybojovaly tu čest reprezentovat svou oblast na této vrcholné světové akci, postupně odlétávalo domů. Náš tým vyzvedl v hotelu Holiday Inn autobus a zavezl ho na letiště Detroit Metropolitan Wayne County. Tady u odbavovací přepážky obdržel pracovník letenku a cestovní doklad. Zavazadla měla stejné váhové a rozměrové limity jako při cestě z Amsterdamu do Detroitu. Každé zavazadlo bylo opatřeno samolepícím štítkem a po obdržení kontrolního ústřižku, letenky a cestovního dokladu následovala pasová a osobní kontrola. Po kontrole příručního zavazadla se náš tým ocitl v odbaveném letovém prostoru. Let DL252 a Boeing 777 byl připraven u brány č. A40.
Boeing 777-232 / ER byl vyroben před 12. lety a společnost Delta Airlines ho zařadila do své flotily v únoru 2002. Létá pod registračním číslem N867DA. Technické parametry letadla byly naprosto stejné jako v letu z Amsterdamu do Detroitu. Toto letadlo létalo v poslední době na lince mezi Detroitem a Amsterdamem (DL251, DL252). Letělo však i z Detroitu do Londýna (DL56) nebo z Tokya do New Yorku (DL172). Náš tým obsadil necelá čtyři procenta kapacity letadla, která čítala 400 míst. Během odpoledního letu do Amsterdamu obdrželi cestující celkem tři jídla - večeři, svačinu a snídani. Nápoje se podávaly po celou dobu letu. Bylo 16:20 hodin místního času. Letadlo bylo připraveno k dlouhému letu přes Atlantský oceán do Evropy.
Letadlo vzlétlo s menším zpožděním, přesně v 16:35 hodin místního času. Startovací dráha ho nasměrovala na jih, okamžitě se však stočilo na východ a hned překročilo americko - kanadskou hranici. Okrajově přeletělo jezero Svaté Kláry a zamířilo nad Erijské jezero. Nad jeho vodami se vrátilo zpět do USA a po hranici Pensylvánie s Kandadou si to zamířilo nad stát New York. Stočilo se na severovýchod, přes Vermont a následně Maine - nejvýchodnější a také nejsevernější stát USA, odkud zamířilo do kanadského Nového Brunšviku. Tady opustilo severoamerickou pevninu a přes Záliv Svatého Vavřince se přeneslo nad ostrov Nový Foundland, který objevil v roce 1497 italský mořeplavec Giovanni Caboto. Ještě dříve, v roce 1001, objevil údajně jeho část Vinland vikingský mořeplavec Leif Eriksson.
Následoval dlouhý přelet Atlantiku, na jehož konci uviděl náš tým po devíti dnech opět Evropu. Konkrétně Irsko a jeho ostrov Achill. Tento největší irský ostrov byl osídlený už více jak před 5. tisíci lety. Krátký přelet Irska skončil u Clogherhead, rybářské vesnice v hrabství Louth, 50 km severně od Dublinu. Za Irským mořem už vykukovala Velká Británie. Jejího pobřeží dosáhlo letadlo nad Liverpoolem. Velkou Británii přeletělo jižně od Manchesteru a Sheffieldu. Opustilo ji u Norfolk Coast, malebného pobřeží protkaného přírodními rezervacemi s písečnými dunami, močály, slanisky, lesy a také nejkrásnějšími plážemi ve Velké Británii. Zbývalo už jen přelétnout Severní moře, udělat malou směrovací smyčku kolem přístavního města IJmuiden a přistát na letišti Schiphol v Amsterdamu.
Letadlo přistálo přesně deset minut po plánovaném čase přistání, v 6 hodin a 9 minut místního času. Na trase dlouhé 6.651 km letělo průměrnou rychlostí 909 km/h a převážně ve výšce 10.668 metrů. Po přistání si náš tým vyzvedl zavazadla a přemístil se do podzemí pod terminálem, kde bylo vlakové nádraží. Hráči si zakoupili jízdenky v ceně € 5,00 a žlutomodrým vlakem odjeli do Amsterdamu na nádraží Amsterdam Centraal. Vlakové nádraží má nákupní centrum otevřené od 7. hodin ráno do 1. hodiny v noci. Má také několik kaváren a fast food restaurací. Tady se hráči občerstvili a nakoupili zásoby na dlouhou cestu do srdce Evropy. Potom se už přemístili na nástupiště, kde byl připraven vlak IC 145 z Amsterdamu do Berlína.
Vlak vyjel přesně v 11:01. Čekala ho 2. hodinová cesta napříč Holandskem a 4,5 hodinová cesta napříč Německem. Přes Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Almelo a Hengelo dojel k holandsko - německé hranici, kterou překročil ve 13:00 hodin. Hned za hranicí projížděl uznávanými solnými a sirnými lázněmi Bad Bentheim se středověkým hradem. Následovalo Rheine, s archeologickými nálezy z mladší doby kamenné, Osnabrück, rodiště spisovatele Ericha Maria Remarque, lázeňské město Bad Oeynhausen, výstavní město Hannover, Wolfsburg, sídlo automobilky Volkswagen, univerzitní Stendal a potom už hlavní město Německa Berlín. Na nádraží Berlin Hauptbahnhof, 10 metrů nad úroveň terénu na horním nástupišti - hoch, přijel vlak IC 145 v 17:22.
Na přestup měl náš tým přibližně hodinu. Hráči sjeli eskalátory do nižšího patra, kde se občerstvili v Burger King a navštívil toaletu za € 0,50 (lístek). Potom sjeli do nejnižšího patra, 14 metrů pod úroveň terénu, na dolní nástupiště - tief. Odtud vyjížděl vlak EN 477 Metropol z Berlína do Budapešti. Odjel přesně v 18:23 hodin. Před naším týmem byla 3,5 hodinová cesta přes Německo a přibližně 5. hodinová po České republice. Vlak zamířil hned na jih. Se zastávkami v Berlin Südkreuz a pak až ve Drážďanech, často nazývaných polabskou Florencií. Pak už podél Labe zamířil k německo - české hranici, kterou překročil u Hřenska přibližně deset minut před desátou hodinou večer. Přes Děčín, Prahu a Pardubice dojel náš tým do Brna na hlavní nádraží. Bylo 18. srpna 2014, 2:43 hodin.
Fotogalerie: USA 2014