/ / Reporáže z cest / Nizozemsko 2018 / Mlýny v Kinderdijk
Před sobotním odpoledním zápasem o udržení v European Champions Cup jsme si vybrali pro dopolední výlet soustavu větrných mlýnů v Kinderdijk. I když jsme si mlýny prohlédli už v roce 2016, rozhodli jsme se tam vydat podruhé. Území polderů Nederwaard a Overwaard nabízí tolik atraktivní podívané, že i během druhého výletu jsme měli možnost poznat něco nového. Z Campanile Hotel jsme jeli po Hoofdweg a po chvíli jsme se napojili na dálnici A16, která nás vyvedla z Rotterdamu. Na jeho jižním okraji jsme přejeli na dálnici A15 a za řekou Noord, kterou jsme podjeli Noordtunnelem, jsme dálnici opustili. Podél řeky Noord jsme pokračovali až do Kinderdijku. Zaparkovali jsme na parkovišti u areálu za € 5,00 (parkovací lístek). Vstup byl zdarma, platily se jen vstupy do jednotlivých muzeí.
Vydali jsme se kolem osmi mlýnů na straně Nederwaard a osmi mlýnů na straně Overwaard. Stejně tak jsme si prohlédli unikátní mlýn De Blokker. Tato část výletu je popsaná v reportáži z roku 2016, v článku Kinderdijk. Došli jsme až k poslednímu mlýnu na straně Overwaard, kde jsme se v roce 2016 otočili a vrátili zpět. Letos jsme pokračovali dál. Po lávce jsme přešli mezi kanály a došli jsme až k plabení komoře. Z mostku u ní jsme pozorovali větrný mlýn Kortlandse Molen. Postavený byl v roce 1890. Jedná se o kulatý kamenný mlýn, který je dole ve tvaru válce a nahoře ve tvaru kužele. Tento zvláštní tvar je málo běžný. Pomocí energie získané z větru přes lopatkové kolo odvodňoval polder Kortland až do roku 1953. Mlýn je obydlený. U mlýnu byl přístav a za ní jsme už viděli první obydlí obce Alblasserdam.
Po mostě jsme přešli kanál a polní cestou jsme se vydali po Middelweg směrem k obci Nieuw-Lekkerland. Krásný byl pohled na seřazené mlýny na straně Overwaard, před kterými se páslo stádo krav. Na začátku obce jsme odbočili na Tiendweg a podél kanálu jsme pokračovali do nitra Overwaardu. Pozorovali jsme růžově kvetoucí lekníny a rodinku labutí. Došli jsme do přírodní rezervace De Kikkerpoel. Cílem jejího založení v roce 2012 bylo zajištění pitné vody a atraktivní oblasti pro vzácné rostliny a živočichy, především obojživelníky, netopýry a ptáky. Skládá se z travních porostů, ořezávaných stromů, travních porostů a bažin. Specifickými obyvateli jsou skokan ostronosý, skokan hnědý, skokan skřehotavý, ropucha krátkonohá a čolek obecný. Často jsme ve vodě pokryté zelenou dekou viděli stulíky žluté.
Došli jsme ke dvěma větrným mlýnům. Nejdříve ke Kleine of Lage Molen a potom k De Hoge Molen. Čerpají vodu z jednoho ze dvou rekultivovaných polderů - Nieuw-Lekkerland. Mlýn Kleine of Lage Molen čerpá vodu z polderu do nižší úložné nádrže a mlýn Hoge Molen čerpá vodu z nižší úložné nádrže do vyšší úložné nádrže. V roce 1966 bylo vodní kolo ve mlýnu Hoge Molen nahrazeno šnekem. Tak bylo možné dopravit vodu z úrovně polderu až na úroveň vyšší úložné nádrže. Mlýn Kleine of Lage Molen tak ztratil na významu. Nádherná příroda, pasoucí se ovce a výhledy na ostatní mlýny nás doprovázely až k řece Lek, podél které jsme přešli opět ke vstupu do části Overwaard. Z hráze byl nádherný výhled na celou oblast větrných mlýnů. Sešli jsme k návštěvnickému centru. Viděli jsme zde čerpací stanici Wisboomgemaal z roku 1868.
Tady skončil náš závěrečný výlet v Nizozemsku během účasti na European Champions Cup. Stejnou cestou, jakou jsme přijeli jsme se vrátili zpět do Campanile Hotel a po malém odpočinku jsme se přemístili do Capelle aan den IJseel, kde začaly souboje o udržení v European Champions Cup. Draci svůj zápas vyhráli a tím zajistili České republice účast i v dalším ročníku turnaje. Nemuseli hrát nedělní zápas a tím pádem i nám se o den zkrátil zdejší pobyt. Ten jsme měli rozdělený rezervacemi přes Booking na dvě části. První do nedělního rána a druhý na noc z neděle na pondělí. Tu bylo možné bezplatně zrušit do sobotního večera. Na recepci nám bez problému vrátili již uhrazené peníze. Pobalili jsme se a v neděli brzy ráno jsme se vydali na cestu domů.
Fotogalerie: Kinderdijk