/ / Reporáže z cest / Kutno 2012 / Kutno
Město Kutno se rozkládá na západním okraji Kutenské planiny, v samotném středu Polska, na pomezí geografických a historických oblastí - Mazowsze, Kujawy, Łęczyca a Wielkopolska. Administrativně spadá do Lodžského vojvodství. Kutnem protéká řeka Ochnia. Je křižovatkou důležitých silničních a železničních tras mezinárodního významu vedoucích z Berlína do Moskvy a z Gdaňsku do Vídně. Návštěvníky do města láká několik památek, kostelů, městských parků, ale také nejvýznamnější kulturní akce Slavnosti růží konaná každoročně začátkem září. Její součástí je Růžový jarmark, koncerty i dětské atrakce. Kutno žije také sportem. Nachází se v něm dvě významná sportovní centra - Evropské Centrum Little League pro baseball s kapacitou 2x 2000 diváků a Městský stadion Henryka Reymana pro fotbal a atletiku s kapacitou 3500 diváků.
Počátky osídlení oblasti spadají do období Lužické kultury. V 5. století před naším letopočtem žili obyvatelé osady na řece Ochnii v dřevěných srubech, obdělávali půdu a chovali zvířata. V době římského vlivu se v oblasti nacházela dvě sídliště Převorské kultury. jejich obyvatelstvo obchodovalo s Římskou říší. Vedla tudy pravděpodobně obchodní stezka, jedna z větví jantarové stezky. Římští obchodníci tady pravděpodobně přespávali, nakupovali potraviny i hojně obchodovali. Sídla Převorské kultury se pravděpodobně rozpadla po vpádu kočovných kmenů Hunů v 5. století. Zemědělské plochy začaly zarůstat lesy. Nové osídlení nastalo během formování Piastovského státu, kdy kolem hradů vznikaly osady. Jedna z významných cest té doby vedla z Kalisze a Łęczyce přes Kutno do Mazovska. V Pramenech je Kutno poprvé zmíněné v roce 1386 a definované jako město v roce 1432.
Koncem 15. století financoval Mikołaj Kucieński nemocnici pro chůdé. Ve městě vznikla také farní škola. V roce 1504 získalo město právo pořádat jarmark a provozovat mýtnici. Z roku 1513 se dochovaly první informace o místních Židech. V 16. století se dále rozvíjelo panství Kucieńských, majitelů Kutna. Město prodali až v roce 1701 Zamoyským. V roce 1748 byla změněná trasa saské pošty přes Kutno, kde byl v roce 1750 vybudovaný poštovní palác. V roce 1753 vypukl obrovský požár, který způsobil značné škody. V roce 1766 získalo město nový erb. O rok pozdějí byl zavedený právní status židovského obyvatelstva. V roce 1774 vypukl další požár. Po něm vznikaly zděné domy. V roce 1775 získal město Stanisław Kostka Gadomski. Město se rozvíjelo, přicházeli řemeslníci a obchodníci. Židovské obyvatelstvo získalo řadů práv. V roce 1791 koupil Kutno Walenty Rzętkowski.
V roce 1793 se Kutno stalo součástí Jižního Pruska. Pruská politika zavedla vlastní administrativní systémy. Kutno navštívil Napoleon v roce 1807 při své cestě do Tylže. Následně na základě Tylžské smlouvy vzniklo Varšavské vojvodství. V roce 1808 vypukl další požár, který zničil 180 domů. V roce 1815 bylo Varšavské vojvodství rozděleno a Kutno se stalo součástí Polského království. V roce 1823 rozvítilo město 10 luceren. V roce 1830 se obyvatelé Kutna účastnili aktivně listopadového povstání. V roce 1844 byla otevřená v Kutně krajská nemocnice. V roce 1862 vedla přes Kutno železniční trať z Varšavy do Bydhoště a pozvedla rozvoj města. Po 1. světové válce bylo Kutno součástí Varšavského vojvodství, od roku 1939 součástí Lodžského vojvodství, od roku 1975 Plockého vojvodství a od roku 1999 opět Lodžského vojvodství.
Během pobytu v Kutně jsme navštívili několik památek. Kostel sv. Vavřince byl postavený na místě původního kostela v 19. století v novogotickém stylu. Kostel sv. Stanislava pochází pravděpodobně už ze 13. století. V roce 1909 vyhořel v důsledku úderu blesku. Znovu postavený byl v novogotickém stylu v roce 1912. Stará radnice byla postavená ve stylu klasicismu v 19. století. V současné době v ní sídlí Regionální muzeum. Bývalé ghetto na předměstí pochází z roku 1865 kdy bylo cukrovarem. Ghetto tady zřídili němci v roce 1940. Pałac Saski z roku 1750 vznikl jako poštovní palác při změně trasy saské pošty přes Kutno. Mauzoleum Mniewských, posledních majitelů Kutna, vzniklo na okraji parku Wiosny Ludóv v roce 1840. Jsou v ní pohřbeni Walentyna Mniewska a Feliks Mniewski. V roce 1969 byla v mauzoleu otevřená expozice Bitvy na Bzuře. V Kutně jsou dalších významné domy, vily a paláce.
Fotogalerie: Kutno