/ / Reporáže z cest / Tyrolsko 2008 / Fieberbrunn a Obermair
Fieberbrunn je největší město v údolí Pillerseetal v Kitzbühelských Alpách. Rozkládá se v nadmořské výšce 790 m pod majestátnými vrcholy Wildseeloder (2119 m) a Henne (2078 m), které se jako v zrcadle odrážejí ve Wildsee, v jednom z nejkrásnějších horských jezer v Alpách. Město se skládá z 19. místních částí. Jeho název vznikl spojením slov Fieber, horečka a Bründl, pramen. Podle legendy sem zavítala v roce 1354 tyrolská hraběnka Markéta Tyrolská, zvaná Pyskatá, která trpěla horečkami. Napila se sirné vody ze studny pod kostelem a zázračně se uzdravila. Studna byla známá jako Fieberbrunnen, studna horečky, a místo nazývané Pramau se změnilo na Fieberbrunn. Z léčivého pramene se napila v roce 1632 rakouská arcivévodkyně a hraběnka tyrolská Klaudie Medicejská. Také se uzdravila.
V 11. až 8. století před naším letopočtem těžili v okolních horách starověcí Ilyrové měď. Později, po zániku západořímské říše, se zde kolem sedmého století usadil kmen Bavorů. První písemná zmínka o oblasti Pillersee je z roku 1151, kdy bylo papežem Eugenem III v potvrzovacím dokumentu prokázané vlastnictví oblasti Hofmark Billersee benediktinskému klášteru Rott. Ten měl v Tyrolsku značné majetky. Kolem roku 1200 povolil král Filip Švábský těžbu rud. Rozkvět zažilo město v 16. století, kdy se těžila ruda pod vrcholem Großer Gebra (2057 m) a na loukách nad Lauchsee. Do roku 1908 byla zdejší ocel, tavená v dnešní části Rosenegg, světově proslulá. Historickým okamžikem pro město byl 31. červenec 1875, kdy byla zprovozněná část tratě Giselabahn vedoucí ze Salzburgu přes Bischofshofen, Zell am See, Fieberbrunn do Wörglu. Na obchodní město byl Fieberbrunn povýšený v roce 1979.
Dominantou města je římskokatolický farní kostel zasvěcený svatému Primusi a Feliciánovi. Poprvé byl zmíněný už během výstavby v roce 1445, vysvěcený byl o rok později. Vedle kostela stojí Widum, dvoupatrová barokní budova z roku 1643, s hospodářským dvorem z roku 1767. Zajímavou stavbou je dvoupodlažní zděný dům Berndlbäckhaus z 16. století. Do roku 1900 sloužil jako pekárna. U hlavní křižovatky stojí zámek Rosenegg, který byl poprvé zmíněný v roce 1187, kdy byl postavený baronem Rosenbergem. V roce 1809 pobýval na zámku i Napoleon. V roce 1936 byl zámek přestavěný na čtyřhvězdičkový hotel. Ve městě je několik kaplí, např. Rohr-kapelle, Lindl-kapelle, Johannes Nepomuk-kapelle, Pulvermacher-kapelle. Na místě starého minerálního pramene byla postavená v roce 1971 kašna Fieberbrunnen s bronzovou postavou hraběnky Markéty Tyrolské.
Na slunné straně údolí Pillerseetal, v městské části Rosenegg u hlavní silnice Hochkönig Straße, stojí rodinný Hotel Gasthof Obermair. Kdysi byl malým hostincem na silnici spojující Fieberbrunn se St. Johann in Tirol, postupně se přeměnil ve známý pohostinný hotel ctící tyrolské tradice. Po příjezdu jsme se ubytovali v rodinném pokoji, plně vybaveném pro náš pobyt v údolí Pillerseetal. K dispozici jsme měli manželské dvojlůžko, dvojlůžkový rozkládací gauč, pracovní stolek s lampičkou a židlí, hodně úložného prostoru ve skříních, televizi, koupelnu se sprchovým koutem, WC a velký balkon se zahradním nábytkem, ze kterého byl výhled na Wildseeloder a Kitzbüheler Horn. Přes chodbu jsme měli přístup na vyvýšenou vyasfaltovanou plochu na úrovni našeho patra, kde jsme mohli vyjet autem a pohodlně přemístit zavazadla do pokoje.
Součástí hotelu byla restaurace. Ubytování jsme měli včetně polopenze, chodili jsme tedy na snídaně a večeře. Snídaně probíhaly formou bufetu. Večeře probíhaly výběrem ze dvou variant. Nápoje k večeři jsme si kupovali, většinou pivo, radler nebo minerálku. Pro dva dospělé a dvě děti většinou do € 10,00. Variantu večeře jsme si zvolili vždy předchozí den. Při první návštěvě restaurace nám bylo přidělené místo, nejlepší co tady bylo. Měli jsme soukromí nahoře na peci. S obsluhou jsme se domluvili bez problému základní němčinou. Několikrát jsme měli možnost mluvit i s kuchařem, který byl ze Slovenska. Ubytování v Hotel Gasthof Obermair patřilo k těm nejlepším, co jsme zatím v rakouských Alpách měli. Bylo hodně vidět, že jsme klienty německé cestovní kanceláře. Po ubytování jsme se vypravili na náš první výlet, poznávat krásy jezera Pillersee.
Fotogalerie: Fieberbrunn, Hotel Gasthof Obermair