GOSAUSEEN

Jezera v Solné komoře

 /  / Reporáže z cest / Solná komora 2004 / Gosauseen

Tentokrát jsme zůstali v okolí Gosau, abychom si prohlédli zdejší nádherná jezera obklopená horskou skupinou Gosaukamm a Dachstein. Tato místa jsme už navštívili v roce 2002, při výletech Gosau a Gollinský vodní svět. Přejeli jsme jen kousek na parkoviště u kabinové lanovky Gosaukammbahn-Zwieselalm, kde jsme zaparkovali. Přešli jsme na hráz jezera Vorderer Gosausee a s úžasem jsme zůstali hledět před sebe. Naskytl se nám pohled na úchvatnou přírodní scenérii. Před námi se v dáli tyčil dachsteinský masiv s nejvyšším zdejším velikánem Hoher Dachstein (2995 m). Pod ním se bělal ledovec Hallstätter Gletscher. Napravo se tyčila stěna skupiny Gosaukamm a nalevo svahy vrcholu Hintere Seekarwand (1857 m). To vše se zrcadlilo na hladině jezera, jehož voda byla tak čistá, že bylo vidět na dno i kus od břehu. Vydali jsme se po pravé straně jezera a jen jsme tušili nad sebou štíty dvoutisícovek Großer Donnerkogel (2050 m), Steinriesenkogel (2008 m), Strichkogel (2034 m), Angerstein (2100 m), Mandlkogel (2279 m), Wasserkarkogel (2221 m), Sternkogel (2325 m), Grosßwand (2415 m) a Armkarwand (2348 m). Za nimi nejvyšší vrchol Gosaukamm Große Bischofsmütze (2458 m). Jezero Vorderer Gosausee leží v nadmořské výšce 937 m, je dlouhé 1800 m a široké 500 m. Maximální hloubka dosahuje 82 m.

Pohledem zpět jsme měli před sebou Gasthof Gosausee, který provozuje rodina Vierthaler. Cestou jsme pozorovali ryby v jezeře - střevle, pstruhy, okouny a štiky, na břehu žáby a mloky. Skály porostlé mechem vytrvale zkrápěly pramínky vody, někdy menší vodopád. Pavouci pletli své sítě, aby ulovili poletující hmyz. Překračovali jsme potoky, které odevzdávaly vody do jezera. Nádherné byly pařezy jak v jezeře, tak u jezera. U studánky s korýtkem jsme si umyli ruce a zahnali žízeň. K tomu na nás občas vykouknul Hoher Dachsten, který byl blíž a blíž. Kolem Niedere Holzmeisteralm, Jagdhaus a Jagdhütte jsme došli k dalšímu jezeru - Gosaulacke v nadmořské výšce 976 m. Hladina vody v tomto jezeře kolísá v závislosti na dešti a tání sněhu. Dosahuje rozměrů přibližně 600 m na délku a 200 m na šířku. Za jezerem jsme spatřili v lese vodopád Launingfall a začali jsme stoupat mezi vrcholy Gabelkogel (1909 m), Vodere Kopfwand (2072 m) a Hintere Kopfwand (2103 m) na straně jedné a Brettkogel (1838 m) na straně druhé. Při pohledu zpět jsme měli jako na dlani Vorderer Gosausee. Kolem skal pod Halskogel (1309 m) jsme došli k Hinterer Gosausee.

Vorderer Gosausee a Hoher Dachstein
Vorderer Gosausee a Hoher Dachstein
Pramínky vody
Pramínky vody
Gosaulacke
Gosaulacke
Hinterer Gosausee
Hinterer Gosausee

Jezero Hinterer Gosausee je zasazené pod nejvyšší partie Dachsteinu. Jeho smaragdově zbarvené vody jsou obklopené dalšími dvoutisícovkami, především od západu, jihu a východu. Jezero leží v nadmořské výšce 1154 m, je dlouhé přibližně 800 m a široké 600 m. Maximální hloubka dosahuje 36 m. Jezero je spolu s Halštatským ledovcem zdrojem potoka Waldbach. Voda se rozsáhlým jeskynním systém dostane do horní části údolí Echerntal, odkud pak už na povrchu s mohutnou silou a řevem spadá údolím dolů, aby se vlila u Halstattu do Halštatského jezera a následně do řeky Traun. Nejkrásnější okolí jezera je oblast na jihu, pokrytá zeleným trávníkem, který poskytuje ideální místo pro pasoucí se krávy. Tady stojí také Hohe Holzmeister Alm, kde je možné se občerstvit. Z vrcholů nás nejvíce zaujal Niederes Hochkesselegg (2208 m) a Hohes Hochkesselegg (2260 m), za kterými už vykukoval Mitterspitz (2925 m) a část Torsteinu (2948 m). Podařilo se nám spatřit i Große Bischofsmütze, vykukující za Vodere Kopfwand. V jezeru jsme se vykoupali a vydali jsme se na cestu zpět.

Kráva u Hinterer Gosausee
Kráva u Hinterer Gosausee
Hohe Holzmeister Alm
Hohe Holzmeister Alm
Vorderer Gosausee
Vorderer Gosausee
Gosaukamm
Gosaukamm

Cestou nás doprovázel pohled na přibližující se Vorderer Gosausee. V jeho zadní části se nám ukázal fotografický motiv s pařezy a kameny zasazenými do zeleně s jezerem v pozadí. V této zadní části jezera se nacházejí podzemní prameny, které ho napájejí. Vydali jsme se tentokrát po východní straně jezera, po silničce, která byla vybudovaná už v roce 1907 a částečně zapuštěná ve skále pod Lärchkogelem. Z této strany jsme měli Gosaukamm jako na dlani a při pohledu zpět i masiv Dachsteinu, který už pomalu začala zakrývat oblačnost. Vrátili jsme se do Gosau a až do večera jsme relaxovali na zahradě po túře, která určitě stála za tu menší námahu.

Fotogalerie: Gosauseen