NÁMĚSTÍ SAN MARCO

Náměstí v Benátkách

 /  / Reporáže z cest / Benátky 2013 / Náměstí San Marco

Náměstí sv. Marka leží v samém srdci Benátek. Patří k nejkrásnějším náměstím na světě. Jako jediné nese označení Piazza. Ostatní benátská náměstí jsou označovaná jako Piazzale, Campo nebo Campiello. Náměstí je 180 m dlouhé a 70 m široké. Vzniklo v 9. století, ale současnou velikost a podobu má z roku 1177. O devadesát let později bylo vydlážděné. Náměstí je nejnižším bodem Benátek. V době Acqua Alta je tedy jako první zaplavené a úřady zde umisťují dřevěné lávky pro místní obyvatele i turisty. Na náměstí stojí nejznámější benátské budovy: Bazilika sv. Marka, Zvonice sv. Marka, Dóžecí palác, Hodinová věž, Knihovna sv. Marka, renesanční budovy s arkádami Stará a Nová Prokuratura s Napoleonským křídlem mezi nimi, Ala Napolenica, nejstarší italská kavárna z roku 1720 Caffe Florian a sloupy se sv. Teodorem a benátským lvem. Na náměstí je zakázané jíst, pít a krmit holuby.

Nejvýznamnější benátskou památkou je Bazilika sv. Marka. Vysvěcená byla v roce 832 a byly v ní uloženy ostatky sv. Marka, přivezené z Alexandrie. Sv. Marek se stal patronem Benátek. Bazilika sloužila jako dóžecí kaple. Vypálená byla v roce 976 během lidového povstání, následně proběhla do roku 1071 její obnova. Bazilika má půdorys řeckého kříže a zakončená je pěti kupolemi. Bazilika je výrazně byzantská. V přůběhu staletí byl interiér vybavený řadou soch, mozaik a obřadních předmětů. Na náměstí stojí Zvonice sv. Marka vysoká necelých 99 metrů, jedna z dominant města. Postavená byla ve 12. století na základech strážní věže a do dnešní podoby přestavěná v letech 1511 až 1514. V roce 1902 se zvonice náhle zřítila, v roce 1903 byla zahájena její obnova a v roce 1912 byla opět otevřená. Na cihlovém hranolu je umístěná lodžie s vyhlídkou. Věž je ukončená jehlanovitou střechou se zlatou korouhví.

Basilica di San Marco
Basilica di San Marco
Campanile di San Marco
Campanile di San Marco
Palazzo Ducale
Palazzo Ducale
Torre dell' Orologio
Torre dell' Orologio

Dalším ze symbolů Benátek je Dóžecí palác. Původně to byl opevněný hrad, postavený v roce 810. Po požáru byl přestavěný v letech 1172 až 1178. Palác kombinuje styly byzantský, gotický a renesanční. Jsou v něm umístěné obrazy renomovaných italských umělců. Od začátku byl palác sídlem dóžete a veřejných úřadů. Za tisíc let se v něm vystřídalo 120 dóžat. Naproti Dóžecího paláce stojí Biblioteca Marciana, italská národní knihovna s téměř sedmi tisíci svazky. Její stavba začala v roce 1537a dokončena byla v roce 1591. Vedle baziliky stojí Torre dell' Orologio, renesanční věž s hodinami. Byla postavená v letech 1496 až 1499 a v letech 1506 až 1557 rozšiřovaná do dnešní podoby. Budovu tvoří 24 m vysoká centrální věž a dvě boční křídla. Věž má dva ciferníky. Jeden směřuje do Piazza San Marco, druhý do Merceria dell' Orologio.

Náměstí sv. Marka obklopují budovy Prokuratury. Na severní straně je Procuratie Vecchie, která byla postavená na počátku šestnáctého století a nahradila dřívější stavbu poškozenou požárem. Postavená byla v klasicistním stylu. Byly zde byty, které prokuristé pronajímali. Sami bydleli v jižní Procuratie Nuove, postavené koncem šestnáctého a začátkem sedmnáctého století. Budova nahradila řadu zchátralých středověkých staveb. V Budově se nachází Museo Correr, Museo del Risorgimento a Museo Archeologico Nazionale. V přízemí obou budov jsou arkády, pod kterými jsou obchody, dílny a kavárny včetně historických Caffe Florian, Caffe Quadri a Caffe Lavena. Mezi severní a jižní budovou je Procuratie Nuovissime, známá jako Ala Napoleonica. Budova byla postavená v letech 1805 až 1815.

Ponte dei Sospiri
Ponte dei Sospiri
Rio dei Greci
Rio dei Greci
Ponte del Diavolo
Ponte del Diavolo
Residenza De L' Osmarin Suites
Residenza De L' Osmarin Suites

Z náměstí sv. Marka jsme se vydali po nábřeží Riva degli Schiavoni. Vstoupili jsme na most Ponde della Paglia a pozorovali Ponte dei Sospiri, Most vzdechů, který spojuje Dóžecí palác s Palazzo delle Prigioni. Jedenáct metrů dlouhý most z bílého mramoru byl postavený v roce 1574 a spojuje výslechovou místnost v Dóžecím paláci s vězením. Přes Ponte del Vin a Ponte de la Pieta jsme došli ke kostelu Santa Maria della Pieta. Za ním jsme odbočili do benátského vnitrozemí a došli k dalšímu kostelu San Giorgio dei Greci se šikmou zvonicí. Za ním jsme po Calle de la Modonna došli ke kanálu Rio dei Greci. Přešli jsme ho po Ponte dei Greci a podél kanálu Rio San Provolo. Míjeli jsme Ďáblův most a přes Campo San Provolo a podél Rio del Vin jsme došli zpět na nábřeží. Po Velkém kanálu jsme se vaporettem vrátili zpět na parkoviště Trochetto a pokračovali v Cestě domů.

Fotogalerie: San Marco