MALÁ MORÁVKA A KARLOVA STUDÁNKA

Obce v Jeseníkách

 /  / Reporáže z cest / Jeseníky 2023 / Malá Morávka a Karlova Studánka

V Maké Morávce jsme byli ubytovaní v Hotelu Neptun a byla pro nás východiskem pro výlety do Karlovy Studánky, na Praděd, na Dlouhé Stráně, k Vysokému vodopádu a k Velkému kotlu. Obec Malá Morávka leží na Bruntálsku ve východní části Hrubého Jeseníku. Obcí protéká řeka Moravice, tvořící historickou zemskou hranici Moravy a Slezka. V 15. století patříla obec k území, které spravovali páni z Vrbna. Území odkoupili v roce 1506 a více jak 100 let sídlili na bruntálském hradě. Na zdejším panstí se těžila převážně železná ruda. V 16. století se vozila do bruntálského hamru. Dováželo se i dřevěné uhlí. Přepravou se výroba železa prodražovala, proto se pan Bernard z Vrbna rozhodl postavit hutě a hamry přímo u zdrojů - rudy, vody a dřeva. Na přelomu 16. a 17. století byl na zdejších cestách i pěšinách čilý ruch. Jezdili po nich povozníci a za prací chodili havíři, dřevorubci a uhlíři.

Na počátku 17. století byly v okolí obce tři doly: Nejsvětější Trojice, Dolní Ulrych a Horní Ulrych. V obci byly čtyři hamry: Dolní, Prostřední a Horní. Horní hamry byly dva a bylo tady největší hutní centrum. Šachty, hamry a obytné domy tvořily základ nové průmyslové obce. Ta se rychle rozrůstala. Byl v ní také panský dvůr, mlýn a pila. V čele Malé Morávky stál rychtář, který spravoval i hamry. Později se funkce osamostatnily. V roce 1621 došlo ke změně majitelů panství. Zkonfiskované ho získal darem od císaře Ferdinanda II. jeho bratr Karel. Na začátku třicetileté války vybudoval v Malé Morávce slévárnu na děla, muškety a koule. V roce 1626 vyplenili obec a okolí Dánové, v roce 1642 Švédové. Oživení obce nastalo až koncem 17. století a v první polovině 18. století, kdy vznikly drátovny. Ty později převzali Weissovi, kteří po čtyři generace psali historii drátařství a později i papírenství v obci.

Hotel Neptun Malá Morávka
Hotel Neptun Malá Morávka
Lávka pře Moravici v Karlově
Lávka pře Moravici v Karlově
Karlov pod Pradědem (720 m)
Karlov pod Pradědem (720 m)
Letní lázně a krytý bazén
Letní lázně a krytý bazén

Weissové dopomohli stavbě kaple na Kapličkovém vrchu. V roce 1790 se začal stavět farní kostel Nejsvětější Trojice. Dokončený byl v roce 1793. Koncem 18. století měla Malá Morávka dvě školy. V 19. století se postupně omezovalo dolování a v 70. letech minulého století zcela ustalo. Konkurence vítkovických železáren a bohumínských drátoven způsobily v Malé Morávce zánik průmyslu. V druhé polovině 19. století sem byla přivedená železnice z Bruntálu. Po druhé světové válce bylo odsunuté německé obyvatelstvo a o bydlení ve starých chalupách nebyl mezi Čechy zájem. Některé dřevěnice si zakoupili lidé z větších měst k rekreačním účelům, opuštěné domy byly demolované a tak zničené velké kulturní hodnoty. Ty co zůstaly, označované jako lidové stavby, obohatily zdejší horská údolí. Malá Morávka je v současné době vyhledávaná milovníky přírody a lidové kultury.

Jeden z krátkých výletů jsme si udělali do Karlovy Studánky. První historická zmínka je z roku 1554. Obec se původně jmenovala Hinnewieder. Nebylo tam vhodné ubytování a lázeňští hosté museli bydlet v Ludvíkově a Malé Morávce. Do lázní docházeli tam (hin) i zpět (wieder). V roce 1803 byl název změněný na Karlova Studánka podle Karla Ludvíka, který porazil Napoleona. Věhlas pramenů přitahoval více návštěvníků a proto se začaly od roku 1782 budovat lázeňské domy. Nejstarší byl Správní dům, dnes Ondra. S růstem hostů pokračoval úměrně rozvoj lázní. Minerální voda se v té době plnila do lahví a rozesílala do okolních měst. Z důvodu praskání lahvý díky tlaku oxidu uhličitého jejich expedice ustala a už se neobnovila. V současné době jsou lázně státní. Specializují se na léčbu dýchacích cest podpořenou léčivými prameny a jedinečným horským klimatem.

Lázeňský dům Bezruč
Lázeňský dům Bezruč
Knížecí dům
Knížecí dům
Knížecí dům
Knížecí dům
Lázeňský objekt Opava
Lázeňský objekt Opava

Zaparkovali jsme na severovýchodním okraji obce. Hodinové parkovné nás stálo 50,-Kč [Parkovací lístek]. Při procházce jsme měli po levé straně Vilu Šárka - původně Eugen z roku 1890, Letní lázně z roku 1891 s krytým bazénem, Lázeňský dům Bezruč z roku 1824, Lázeňský dům Ondra - původně Správní z roku 1782, Hudební halu - původně Lázeňský salón z roku 1836, Pitný pavilon - původně Wilhelmsquelle z konce 19. století. Došli jsme až ke Slezskému domu - původně Lotrinský z roku 1909 a šli jsme zpět kolem sochy jelena s fontánou, Knížecího domu z roku 1832, Lázeňské cukrárny, Lázeňského domu Praděd - původně Panského z roku 1795, Pošty - původně Starého koupelnovového domu z roku 1802, Lázeňského domu Opava - původně Nového koupelnového domu z roku 1842, Lázeňského domu Libuše z roku 1929 a Vily Vlasta - původně Wilhelm z roku 1893. Nakoupili jsme si zásobu lázeňských oplaků a načerpali zdejší kyselku v Pitném pavilonu.

Fotogalerie: Hotel Neptun a Malá Morávka, Karlova Studánka