UMAG

Město na Istrii

 /  / Reporáže z cest / Chorvatsko 2017 / Umag

Umag a jeho Umažská riviéra patří k nejoblíbenějším destinacím v Chorvatsku. Leží na severozápadě poloostrova Istrie, z jedné strany obklopený vinicemi a z druhé Jaderským mořem. Staré město se rozkládá na malém poloostrově mezi dvěma zálivy. V severním zálivu je přístav a jachtařská marina. Ve starém městě jsou atraktivní úzké dlážděné uličky s mnoha hospůdkami a obchůdky. Do Umagu jsme se vydali hned druhý den našeho pobytu v Kanegra Resort. Kolem recepce jsme vyjeli na silnici 5001, která nás vyvedla na křižovatku se Savudrijskou ulicí, která tvoří silnici 5214. Tuto jsme přejeli rovně a přes Valica, Barboj, Soši a Srbarica jsme dojeli k hlavní silnici D75, zvané v této části Zemljoradnička ulica. Dovedla nás do Umagu a po jeho východním okraji až k nákupním centrům Plodine a Kaufland. U Kauflandu jsme zaparkovali. Umag jsme navštívili několikrát i během dovolené Chorvatsko 2015.

Osídlení kolem Umagu existovalo už v římských dobách. Po celém pobřeží to potvrzují pozůstatky římských vil. První zmínka pochází ze 7. století. Osada se tehdy jmenovala Sipar Humacum a rozkládala se severně od současného Umagu. Osada čelila ničivým nájezdům slovanského kmene Neretvanů z delty řeky Neretvy, obávaných loupeživých pirátů, kteří ji v 9. století zpustošili. Obyvatelstvo se opevnilo v místě současného Umagu. Z té doby jsou v Umagu zachovalé zbytky městských hradeb. Přístavní městečko mělo strategickou polohu. Během jeho historie ho postupně spravovala Západořímská říše, Byzantská říše, germánská království, Franská říše, Benátská republika, Habsburská monarchie, napoleonská Francie, Rakousko-Uhersko a Italské království. V roce 1953 se stal součástí Jugoslávie a v roce 1991 součástí Chorvatska. V roce 1993 se stal samostatnou obcí a v roce 1997 městem.

Farní kostel a zvonice
Farní kostel a zvonice
Přístavní vlnolam
Přístavní vlnolam
Městské muzeum
Městské muzeum
Městské hradby
Městské hradby

Od Kauflandu jsme šli pěšky po Novigradské ulici. Výhled jsme měli na záliv Posoj. Za hřbitovem jsme vstoupili do města. Po ulicích Joakima Rakovca a Dantea Alighieria jsme došli do historického centra na malém poloostrově. Na jeho začátku, na Trgovačka ulica, stál kostel sv. Rocha. Byl postavený v roce 1515 po morové epidemii. V kostele je malovaný dřevěný strop z 18. století. Došli jsme na náměstí Trg Slobode, kterému dominoval farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Pelegrina a samostatně stojící zvonice. Bývalý kostel tady stál už ve 14. století, v roce 1757 byl postavený od základů nový. Benátská zvonice je vysoká 33 m a pochází z 15. století. Renovací prošla v roce 1691. Přešli jsme na nábřeží a kolem hotelu Kristal jsme došli ke kamennému vlnolamu. Po něm jsme došli až ke vjezdu do přístavu. Odtud byl pěkný pohled na Umag i staré město na poloostrově.

Vrátili jsme se zpět a podél kamenného vlnolamu jsme došli k muzeu, které stojí na samém konci poloostrova. Je umístěno ve středověké věži zvané Biskupská věž. Ta byla od 14. století používaná jako pevnost k obraně města, později jako biskupský palác i obytná budova. Je považovaná za nejstarší stavbu stojící v Umagu. Na Biskupskou věž navazovaly zbytky městských hradeb. Historickými uličkami s kamennými domy z 15. a 16. století jsme se vrátili zpět na náměstí. Po nezbytných nákupech v mnoha stáncích a obchůdcích, malém občerstvení a kornoutu zmrzliny jsme se vrátili zpět na parkoviště u Kauflandu a odtud autem do Kanegra Resort. Podrobněji jsme Umag a jeho historii prozkoumali v roce 2015. O návštěvě Umagu jsou články Umag, ATP a Aquavision, o historii článek Katoro Beach.

Fotogalerie: Umag