JILEMNICE

Obec v Krkonoších

 /  / Reporáže z cest / Krkonoše 2011 / Jilemnice

Protože první den odpoledne stále pršelo, rozhodli jsme se navštívit město Jilemnice. Dojeli jsme tam stejnou cestou, jako do Bozkovských dolomitových jeskyní. Toto krkonošské město na říčce Jilemce má mnoho zajímavých památek. Na náměstí stojí historická radnice, za ní kostel sv. Vavřince a o kousek dál renesanční zámek hraběcího rodu Harrachů se sídlem Krkonošského muzea. Ve Zvědavé uličce jsou typické podkrkonošské roubenky. V Jilemnici je také jedna z evropských rarit - opakovačky. Jedná se o hodiny na radnici, které každou čtvrthodinu udávají aktuální čas zvukovým signálem. První cimbál oznamuje počet čtvrtí. Druhý cimbál oznamuje počet celých hodin. Třetí cimbál oznamuje v případě celé hodiny znovu počet hodin. Za den se ozve 1200 úderů. Jilemnice má tři části - Jilemnice, Hrabačov a Javorek.

15. dubna 1894 se sešlo v Jilemnici 16 lyžařů pod vedením Jana Buchara a zrodila se myšlenka založení lyžařského spolku. Vznikl tak první samostatný lyžařský spolek, Český krkonošský spolek SKI Jilemnice, který fungoval bez přerušení až do současné doby. Lyžování, běh na lyžích a biatlon jsou stále hlavním sportem ve městě. Zdejší odchovanci Veronika Vítková, Jaroslav Soukup a Květa Jeriová jsou držiteli týmových i individuálních olympijských medailí. Další medaile mají z mistrovství světa a světových pohárů. Významným rodákem je spisovatel Jaroslav Havlíček, nejvýznamnější představitel domácí psychologické prózy. Mezi rodáky se řadí také trojice českých herců Jaromír Nosek, Miroslav Šimůnek a Stanislav Zindulka. V Jilemnici se narodil i František Pošepný, geolog světového významu a zakladatel světové ložiskové geologie.

Zámek Jilemnice
Zámek Jilemnice
Věžička na zámku
Věžička na zámku
Vchod do Krkonošského muzea
Vchod do Krkonošského muzea
Domy ve Zvědavé uličce
Domy ve Zvědavé uličce

Město Jilemnice vzniklo někdy na počátku 14. století ve štěpanickém panství Valdštejnů. Pravidelný půdorys napovídá, že bylo cíleně postavené. V roce 1492 si Valdštejnové rozdělili panství na dvě poloviny a rozmach Jilemnice se tím pádem omezil. Z 15. století pocházejí informace o jilemnických dolech, z 16. století o plátenictví. V roce 1634 vypálili město Švédové. Město zchudlo a obchod váznul. V roce 1701 byla obě panství opět sloučená a stala se majetkem Harrachů. Ti pozvedli na světovou úroveň sklářství a plátenictví. To se odrazilo do vzhledu města. Stavební ruch a rozvíjející se průmysl vedly také k požárům. Zvlášť ničivé požáry postihly Jilemnici v letech 1788, 1803 a 1838. V první polovině 19. století plátenictví upadalo. Po vybudování železničních spojů se začal rozvíjet turistický ruch. Neúnavným propagátorem Krkonoš byl Jan Buchar.

Domy ve Zvědavé uličce
Domy ve Zvědavé uličce
Domy ve Zvědavé uličce
Domy ve Zvědavé uličce
Domy ve Zvědavé uličce
Domy ve Zvědavé uličce
Domy ve Zvědavé uličce
Domy ve Zvědavé uličce

Zaparkovali jsme na parkovišti na Komenského ulici a vydali jsme se do zámku, kde se nacházelo Krkonošské muzeum. Zakoupili jsme si vstupenku. Rodinné vstupné nás vyšlo na 120,-Kč. Muzeum bylo založené v roce 1891 a zásluhu na tom měl ředitel dívčích škol Jáchym Metelka. První sídlo mělo v bývalé dívčí škole a po několika přesunech sídlí od roku 1953 v zámeckém areálu. Muzeum nám přiblížilo historii západních Krkonoš od kolonizace ve 13. století až po 20. století. Zaměřuje se na Jilemnici. V zařízené tkalcovské světnici jsme viděli unikátní betlém Jáchyma Metelky se 142 figurami se 350 druhy pohybů. Seznámili jsme se také s kapitolami dějin českého lyžování až do roku 1938. Víděli jsme selské saně, saně rohačky, nejstarší lyže, dobové snímky, medaile a figuríny v dobovém lyžařském oblečení. Podívali jsme se také na němý film z roku 1926 o jilemnických lyžařských závodech.

Po prohlídce muzea jsme sešli Komenského ulící do Zvědavé uličky. Tvořil ji soubor staveb lidové architektury z větší části z doby po roce 1788, tj. po prvním velkém požáru. Název Zvědavá ulička vznikl podle rozmístění domů. Stojí za sebou tak, že každý další je posunutý o kousek dál do ulice. Ta se zužuje a stáčí a lidé v domech mohli vidět vše, co se dělo na ulici. Na domech jsou ozdobně pobíjené lomenice. V minulosti ve Zvědavé uličce žili především tkalci, pekaři, fiakrista, cvočkář, kartáčník aj. Na začátku uličky byl roubený Šaldův dům založený před rokem 1732. Původní dům stál o 30 m dál. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1998 byl přemístěný k ústí Zvědavé uličky. Současná podoba je z přelomu 19. a 20. století. Přibližně v polovině historické zástavby v uličce stála barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1731. Po prohlídce jsme se vrátili zpět do Horského hotelu Kubát v Benecku.

Fotogalerie: Jilemnice