/ / Reporáže z cest / Jeseníky 2005 / Velké Losiny a Veteran-museum
Zatažené a občas deštivé počasí výletům moc nepřálo, tak jsme se rozhodli pro poznávací výlet do Velkých Losin a Rapotína. Přes Hanušovice, Jindřichov a Žárovou jsme dojeli do Velkých Losin. Obec Velké Losiny leží v údolí Desné a patří k nejstarším na Šumpersku. Vznikla v roce 1351. Obec získali do zástavy ve druhé polovině 15. století Žerotínové a od roku 1507 byla součástí jejich majetku. Žerotínové nechali v polovině 16. století přestavět původní tvrz na renesanční zámek, později na přelomu 17. a 18. století na barokní zámek. Na zámku probíhaly čarodějnické procesy. Na konci 16. století byla ve Velkých Losinách založena ruční papírna. V letech 1599 až 1603 byl postavený pozdně renesanční farní kostel sv. Jana Křtitele. V 17. století byly postavené dřevěné kostelíky v místních částech - kostel sv. Michaela v Maršíkově a kostel sv. Martina v Žárové. K nejstarším moravským lázním patří zdejší lázně. Specializují se na neurologická, pohybová a respirační onemocnění. Přírodním léčebným zdrojem je termální sirná voda. Lázeňský areál v rozlehlém parku tvoří pavilony Eliška, Šárka, Božena a Chaloupka.
Zkoupili jsme si prohlídku ruční papírny [vstupenka]. Papírenskou manufakturu vybudovali Žerotínové v místech bývalého obilního mlýna na konci 16. století. Výrobu zahájila v rozmezí let 1591 až 1596. Nejstarší známá průsvitka je z roku 1596 v podobě žerotínského erbu. V roce 1603 prodal Jan mladší ze Žerotína papírnu Ondřeji Klugovi. Papírna vyráběla psací papír, konceptní papír a lepenku. Obětí čarodějnických procesů se stala v roce 1680 i manželka zdejšího papírníka Göttlichera. V roce 1729 pořídila žerotinská vrchnost do papírny k přípravě papíroviny vynález holandr. V roce 1778 prodal hrabě Jan Ludvík ze Žerotína papírnu Matyáši Wernerovi, který jej dovedl k prosperitě. V té době získaly budovy současnou podobu. V roce 1855 koupila papírnu rodina Schmidtova. I přes rozmach strojní průmyslové papírenské výroby se jí podařilo udržet produkci ručního papíru. V roce 1913 byla v papírně uvedena do provozu vodní elektrárna. V roce 1949 se papírna stala součástí Olšanských papíren. Celý areál je od roku 2001 národní kulturní památkou.
Během návštěvy ruční papírny jsme si prohlédli Muzeum papíru, které je součástí ruční papírny od roku 1987. Muzeum je věnované dějinám manufakturní výroby papíru a počátkům strojní průmyslové výroby papíru. Nachází se v hlavních historických budovách. Seznámili jsme se s historií papíru a s hitorií jeho výroby. Viděli jsme ukázky tradičních výrobků, technologií i různých technických zeřízení. Během prohlídky s průvodcem samotné papírny jsme navštívili nejatraktivnějšími části manufaktury. Součástí prohlídkové trasy bylo seznámení s celým výrobním postupem a návštěva důležitých pracovišť starobylého provozu výroby ručního papíru. Viděli jsme míchání směsi v holandru, její čerpání do kádí, následné snímání listů a jejich dokončení klížením a hlazením. Po prohlídce jsme odjeli do nedalekého Rapotína.
Veteran-museum obsahuje všechno možné od 17. do 20. století. Viděli jsme dětské kočárky, kola, motokola, motocykly, auta, koňské kočáry, traktory, zemědělskou techniku, vojenskou techniku aj. V přilehlém zooparku jsme viděli opice, pštrosy, lamy, velbloudy, osly, koně, ovce, drůbež, pávy, čápy, krocany, exotické ptactvo, labutě, husy, holuby, křepelky, bažanty, káně, srnky, veverky, králíky, želvy, aj. Prostě všehochuť a páté přes deváté. Nejvíce nás zaujal tank T-34. Přes Rajchartice, Kopřivnou a Hanušovice jsme se vrátili zpět do Žlebu a telefonicky jsme si zarezervovali návštěvu Pivovaru Holba na zítřejší den.
Fotogalerie: Ruční papírna a Veteran-museum