/ / Reporáže z cest / Králický Sněžník 2007 / Velké Losiny
Celou noc opět propršelo a tak jsme se rozhodli tomu přizpůsobit i náš program. Cílem dnešního výletu byla návštěva státního zámku Velké Losiny. Ze Žlebu jsme sjeli kolem Žlebských vodopádů k silnici č. 312, která nás dovedla do Hanušovic. Tady jsme odbočili na silnici č. 369 a údolím řeky Branné jsme dojeli do Jindřichova. Údolí jsme opustili a pokračovali jsme přes Pusté Žibřidovice, Horní Bohdíkov a Žárovou do Velkých Losin. Silnice nás dovedla přímo na parkoviště u zámku, který stojí pod vrcholem Strážník (470 m). Za 100,- Kč jsme si zakoupili rodinnou vstupenku [vstupenka] a čekání na prohlídku jsme si zkrátili procházkou po zámeckém parku se vzácnými dřevinami. Kromě nádherných pohledů na zámek z různých úhlů a zákoutí jsme po můstcích překračovali potok Losinku protékající parkem. Obešli jsme jezírko a prohlédli si několik soch rozmístěných v parku.
Původně na místě zámku stávala od 14. století vodní tvrz, která zchátrala. V roce 1496 ji získali Žerotínové a od roku 1531 ji začali přestavovat v pozdně renesanční zámek s prvky nastupujícího baroka. Zámek je spojený s tzv. čarodějnickými procesy v letech 1678 až 1692. V roce 1802 se stal zámek majetkem Lichtensteinů, kteří zrekonstruovali barokní zámeckou zahradu do podoby anglického krajinářského parku. V tzv. vysokém zámku upravili jen přízemí, rozsáhlou rekonstrukcí prošel tzv. nízký zámek. V roce 1945 se stal zámek majetkem státu a v roce 1995 národní kulturní památkou. Zámek přitahoval často filmaře. V roce 1969 byl tady natočený film Kladivo na čarodějnice, následně mnoho filmů, pohádek a dokumentů, např. film Bathory, pohádka O králi Ječmínkovi nebo epizoda soutěžního pořadu O poklad Anežky České.
Po prohlídce zámku jsme se prošli po Velkých Losinách, které leží v údolí Desné a patří k nejstarším obcím na Šumpersku. Obec vznikla v roce 1351. Získali ji do zástavy ve druhé polovině 15. století Žerotínové a od roku 1507 byla součástí jejich majetku. Na konci 16. století byla ve Velkých Losinách založena ruční papírna. V letech 1599 až 1603 byl postavený pozdně renesanční farní kostel sv. Jana Křtitele. V 17. století byly postavené dřevěné kostelíky v místních částech - kostel sv. Michaela v Maršíkově a kostel sv. Martina v Žárové. Zdejší lázně patří k nejstarším moravským lázním. Specializují se na neurologická, pohybová a respirační onemocnění. Přírodním léčebným zdrojem je termální sirná voda. Lázeňský areál v rozlehlém parku tvoří pavilony Eliška, Šárka, Božena a Chaloupka.
Již zmíněnou papírenskou manufakturu vybudovali Žerotínové v místech bývalého obilního mlýna na konci 16. století. Výrobu zahájila papírna v rozmezí let 1591 až 1596. Nejstarší známá průsvitka je z roku 1596 v podobě žerotínského erbu. V roce 1603 prodal Jan mladší ze Žerotína papírnu Ondřeji Klugovi. V roce 1729 pořídila žerotinská vrchnost do papírny k přípravě papíroviny vynález holandr. V roce 1778 prodal hrabě Jan Ludvík ze Žerotína papírnu Matyáši Wernerovi, který jej dovedl k prosperitě. V té době získaly budovy současnou podobu. V roce 1855 koupila papírnu rodina Schmidtova, které se podařilo udržet produkci ručního papíru. V roce 1913 byla v papírně uvedena do provozu vodní elektrárna. V roce 1949 se papírna stala součástí Olšanských papíren. Celý areál je od roku 2001 národní kulturní památkou. Papírnu jsme si prohlédli v roce 2005 během výletu Velké Losiny a Veteran-museum.
Po prohlídce velkolosinského zámku a Velkých Losin jsme se vrátili přes Žárovou, Horní Bohdíkov, Pusté Žibřidovice, Jindřichov a Hanušovice zpět do Žlebu. Začalo opět vydatně pršet, proto jsme zbytek dne strávili odpočinkem a hraním stolního tenisu.
Fotogalerie: Velké Losiny