/ / Reporáže z cest / Gargano 2008 / Monte Sant' Angelo
Monte Sant' Angelo je nejvýše situovaná a nejchladnější obec poloostrova Gargano. Patří k nejvýznamějším poutním místům v Itálii. Ve výšce 796 m nad mořem nabízí nádherný panoramatický výhled na jih na Manfredonský záliv, na západ na nížinu Tavoliere a na sever na gargánské lesy, v jejichž srdci se nachází prales Foresta Umbra. Stejnojmenná hora (843 m), na které se Monte Sant' Angelo rozprostírá, je vápencová a proto obsahuje dutiny a jeskyně. Mezi ně patří i ta nejznámější. Koncem pátého století se zjevil archanděl Michael biskupovi ze Siponta. Ukazoval na jeskyni v hoře a tlumočil boží příkaz, aby se jeskyně proměnila v křesťanský chrám. Původně se v ní nacházela svatyně kultu boha Mithry. Monte Sant' Angelo jsme navštívili v roce 2003 během výletu Od hladiny k nebesům a v roce 2007 během výletu Monte Sant' Angelo.
Na letošní prohlídku města jsme se vypravili po návštěvě Abbazzia Pulsano, které leží v horách jihozápadně od Monte Sant' Angelo. Zaparkovali jsme na centrálním parkovišti u Castello Normanno-Svevo Aragonese, kde se při výjezdu platí poplatek. Hrad jsme měli v plánu navštívit v první řadě. Bohužel právě probíhala rozsáhlá rekonstrukce a z toho důvodu byl zavřený. Pokračovali jsme tedy dále po Via Castello, ve které se nachází spousta malých obchůdků s různým zaměřením. Došli jsme k Santuario di San Michele Archangelo. Tuto poutní svatyni jsme navštívili už v loňském roce. Odbočili jsme doprava a po schodech jsme sešli na Largo Tomba di Rotari a po dalších schodech k našemu letošnímu cíli - Tomba di Rotari. Opět jsme měli smůlu. Otevřena je jen dopoledne.
Nejdříve jsme spatřili pozůstatky kostela Chiesa di San Pietro, který byl zničen zemětřesením. Tomba di Rotari stojí hned za pozůstatky kostela. Je to klenutá věž, ve které se údajně nacházela hrobka langobardského náčelníka Rothariho ze 7. století, který konvertoval ke křesťanské víře. Ve skutečnosti však šlo pravděpodobně o křestní kapli ze 12. století. U vstupu se po pravé straně nachází velká křtitelnice. Ze zničeného kostela se toho moc nedochovalo. Zajímavé je rozetové okno ve tvaru kateřinského kola, které je tvořeno postavami mořských panen. Na celý komplex navazuje po pravé straně kostel Santa Maria Maggiore z 11. až 12. století s fasádou se slepými arkádami a baldachýnovým portálem s vyřezávanými rámy. Uvnitř jsou zajímavé zbytky byzantských fresek ze 13. a 14. století.
Vrátili jsme se zpět před svatyni a po Via Reale Basilica jsme došli k turistickému informačnímu centru. Tady jsme si koupili za € 1,00 mapu města. Po schodišti, které tvoří Via Gambador, jsme se ponořili do starého města, které je tvořeno četnými úzkými uličkami, schody a schůdky, malými náměstíčky, domečky s bílými fasádami a stříškami s komínky jako z pohádky. Došli jsme na Piazza de Galganis, s kostelem Chiesa della Santissima Trinita. Odtud jsme se spletí uliček dostali na Piazza San Francesco d' Assisi. Tady stojí klášter Convento San Francesco d' Assisi. Po Via Sant' Oronzo jsme se dostali na Via Giuseppe Verdi a zpět na Via Reale Basilica. Atmosféra starého města byla nezapomenutelná. Kouzelné byly pohledy na stříšky, natěsnané v řadě na sebe, v pozadí s bílými domečky.
Z Via Reale Basilica jsme zabočili doprava kolem svatyně a kostela Chiesa Madonna della Libera. Dostali jsme se k Palazzo Grimaldi. Za ním jsme vystoupali po schodech k hradu. Naskytly se nám panoramatické pohledy na nitro Gargana - prales Foresta Umbra. Vlastní hrad má obvod téměř 400 metrů a plochu 4000 m čtverečních. Byl postaven v 9. století na příkaz Orso I., biskupa z Benevento a Siponto, aby bránil svatyni Santuario dell' Arcangelo, cíl poutníků na Via Sacra. Hrad byl opevněný v 11. století. Základ hradu tvoří centrální nádvoří a dvě kulaté věže. Během staletí byl budován a rozšiřován. Nesmazatelné stopy na něm zanechali během dějin Normani, Švábové, Angevini a Aragonci. Po Via Rago a Via dei Pelargi jsme se dostali zpět na parkoviště, odkud jsme odjeli do Mattinaty a Kempu Riccio.
Fotogalerie: Monte Sant' Angelo