/ / Reporáže z cest / Králický Sněžník 2007 / Králický Sněžník.
Hned první výlet jsme si naplánovali na nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří, na Králický Sněžník. Rozhodli jsme se ho zdolat po naučné stezce Králický Sněžník z Horní Moravy. Část této naučné stezky jsme už prošli v roce 2005 během výletu Hora Matky Boží a Morava. Vrchol Králického Sněžníku jsme už zdolali druhou větví této naučné stezky od chaty Návrší také v roce 2005, během výletu Králický Sněžník. Ze Žlebu jsme sjeli kolem Žlebských vodopádů dole k Moravě a proti jejímu toku jsme přes Vlaské a Horní Hedeč dojeli do Červeného Potoka. Tady jsme odbočili na místní komunikaci, po které jsme dojeli do Dolní Moravy a následně její místní části Horní Moravy. Zaparkovali jsme na parkovišti u začátku naučné stezky v nadmořské výšce 695 m. Naučná stezka má 15 zastavení a jejím znakem je silueta slůněte.
Horní tok řeky Moravy tvoří historickou hranici mezi Čechami a Moravou. U úvodní informační tabule jsme se dozvěděli něco o naučné stezce. Vydali jsme se proti proudu řeky Moravy. Kolem jezu jsme došli k další informační tabuli, která nás seznámila s historií údolí Moravy. Po mostku jsme přešli na druhý břeh a došli jsme k odbočce k Mléčnému pramenu v nadmořské výšce 725 m. Jedná se o krasový pramen, jehož zdrojnicí je potok Poniklec. Své jméno získal podle bílé barvy vody po povodních. V krasové oblasti pod Králickým Sněžníkem se nachází i několik jeskyní - Tvarožné díry, Mramorová jeskyně a Patzeltova jeskyně. Překročili jsme Kamenitý potok a uviděli most na cestě vedoucí k Mléčnému pramenu a o kousek dál vodopád Mléčného pramene. Další informační tabule nás seznámily s geomorfologií, geologií a s lesním hospodářstvím.
Došli jsme k Lichtenštejnskému památníku z roku 1898. Postavili ho ke 40. výročí panování knížete Jana II. z Lichtenštejna, majitele zdejšího panství. Na památníku byl ještě nápis z roku 1908 připomínající 50. výročí. Pod Tvarožnými dírami a koňským hřbetem (991 m) jsme se postupně seznámili s informacemi o lesu, původu smrkových porostů a přirozené horské smrčiny. Poznávali jsme místní faunu - motýla okáče rosičkového, plže skalnici lepou a brouka klihoroha devětsilového. Vystoupali jsme až do výšky 1160 m, kde jsme obdivovali Lavinovou dráhu, která vedla od pramene Moravy směrem do údolí Moravy. Tato bezlesá proluka byla v současné době zarostlá kapradinovým porostem. Poslední doložené laviny zde spadly koncem března 1962 a v polovině února 1999. Z hlediska flóry se jedná o nejbohatší lokalitu Králického Sněžníku.
Pokračovali jsme ke Sněžné chatě (1210 m). Od chaty jsme měli nádherný výhled zleva na Mokrý hřbet s vrcholy Stříbrnická (1250 m), Černá kupa (1295 m), Sušina (1321 m), Podbělka (1308 m) a Uhlisko (1240 m), zprava na Malý Sněžník (1326 m), Hleďsebe (1190 m), Trójmorski Wierch (1145 m) a mezi nimi údolí Moravy. Na obzoru jsme viděli Hanušovickou vrchovinu a okraj Orlických hor se Suchým vrchem (995 m). Vystoupali jsme dál k chatě Franciska. Nazývá se také Františkova chata a sídlí v ní Horská služba ČR. Odtud to bylo jen 100 m na hřebenovku. Po ní jsme už pomalu začali stoupat na vrchol Králického Sněžníku. Opustili jsme les a před námi byla kamenná socha slůněte z roku 1932, symbolu Králického Sněžníku. V jeho blízkosti stávala Lichtenštejnova chata, která byla otevřena v roce 1912. Po válce chátrala a nakonec byla v roce 1971 stržena a zůstala jen socha slůněte.
Odtud to bylo jen kousek k pramenu Moravy v nadmořské výšce 1380 m s nádherným pohledem na údolí, kterým protéká. Od pramene Moravy jsme vystoupali posledních 44 výškových metrů na vrchol Králického Sněžníku. Ten lákal odedávna k výstupu nejen milovníky hor, ale i významné osobnosti. V roce 1765 na něj vystoupil pruský princ Jindřich, v roce 1780 císař Josef II. a v roce 1840 nizozemský král Vilém I. Nizozemský a jeho dcera princezna Marianna Oranžská. Od roku 1899 tady stála 33,5 m vysoká kamenná rozhledna. Po válce chátrala a v roce 1973 byla odstřelena. Zbyla po ní jen hromada kamenů. Kousek od vrcholu stojí trojmezní kámen Českého království, Moravského Markrabství a Kladského hrabství. Stejnou cestou po naučné stezce jsme sešli dolů do Horní Moravy a autem do Žlebu.
Fotogalerie: Králický Sněžník